Uber sa bratislavským taxikárom nepáči. Chystajú sa protestovať

taxi
ilustračné: SITA/AP

Odpor taxikárov voči službe Uber prerástol do otvoreného protestu. V pondelok 28. septembra chystajú masovú protestnú jazdu centrom hlavného mesta.

Aplikáciu Uber, ktorá funguje v Bratislave už od polovice augusta, by podľa mnohých taxikárov mali zrušiť. Podľa nich totiž vedome porušuje zákony a ponúka prácu neregistrovaným vodičom. Taxikárom vadí najmä to, že vodiči, ktorí cez aplikáciu jazdia, nemajú potrebné vybavenie a papiere na prevádzkovanie živnosti.

Tradiční taxikári sa preto rozhodli zakročiť ráznym spôsobom. V daný deň od 14. hodiny začnú štrajk. Od petržalského Tesca sa po Moste SNP presunú do centra mesta, na ministerstvo dopravy, potom sa presunú k parlamentu a protest ukončia na Námestí SNP.

Služba Uber funguje tak, že záujemcu spojí s vodičom najbližšieho voľného vozidla a platbu uskutoční cez telefón. Tým pádom môže magistrát, ministerstvo dopravy a daňová správa, ktoré tento druh podnikania regulujú, ťažko kontrolovať poskytovateľov služieb.

Manažér spoločnosti Uber Lokman Kuris sa pre etrend.sk vyjadril tak, že oslovovanie nelicencovaných vodičov je iba v rámci testovania, ktoré bude trvať tri mesiace. „Ponúkame im, aby si nás vyskúšali a zistili, ako fungujeme, koľko zarobia a či sa im to oplatí. Ak sa rozhodnú ďalej fungovať v našom systéme, budeme od nich žiadať, aby splnili všetky zákonné požiadavky, ktoré existujúca licenčná politika vyžaduje.“ Keďže u nás nič také ako skúšobná lehota nie je, aspoň čo sa týka takýchto prípadov, ide o jasné porušenie zákona.

Taxikári protestujú nielen proti Uberu, ale tiež žiadajú zavedenie cenovej regulácie či zákaz zamestnávať taxikárov načierno cez fiktívne pracovné zmluvy.

Získajte promo kód kupón na prvú jazdu UBERom TU.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk