Udržateľné Vianoce v meste aj tento rok: Premeňte aj váš živý stromček na knižnicu

Druhy zivot stromcekom stromcek zber ohradka.jpg

Projekt Druhý život stromčekom je príkladom udržateľnej lokálnej iniciatívy, ktorá zahŕňa spoluprácu verejného a súkromného sektora.

Aj tento rok si mesto Bratislava, spolu s Odvozom a likvidáciou odpadu (OLO), Komunálnym podnikom, BUČINA EKO, IKEA a IKEA Industry, kladie za cieľ priniesť viac udržateľnosti do vianočných sviatkov. V rámci projektu Druhý život stromčekom sa obyvatelia mesta môžu zapojiť a podporiť udržateľnosť.

Po Vianociach stačí odniesť živé vianočné stromčeky do špeciálnych drevených ohrádok, ktoré neskôr poslúžia na výrobu knižníc. Celkový počet 700 ohrádok bude rozmiestnený naprieč mestom, umožňujúc Bratislavčanom pohodlné odloženie stromčekov v rámci svojej blízkosti.

Nové knižnice

Mesto spolu s dvomi mestskými organizáciami, spoločnosť BUČINA EKO, IKEA Industry a nábytkárska spoločnosť IKEA už po druhý raz spojí sily a mení Vianoce na viac udržateľné a cirkulárne. Zo stromčekov vzniknú vďaka spolupráci knižnice. Niektoré z nich budú umiestnené v centre voľného času, základných umeleckých školách alebo poputujú ku konkrétnym deťom do rodín.

V rámci projektu sa odhaduje, že 700 drevených ohrádok poskytne druhý život približne 43 000 vianočným stromčekom. Dôležité je stromčeky poriadne odzdobiť a na miesto priniesť bez plastových obalov, kvetináčov či ozdôb.

OLO a BUČINA EKO zabezpečia odvoz vyzbieraných stromčekov od 4. januára do 16. februára 2024, a časť z nich je pláne premeniť na mulč, ktorý bude rozdávaný na verejnom podujatí 20. januára v Lamači.

Harmonogram odvozu

Navrhovaný harmonogram odvozu bude zohľadňovať jednotlivé mestské časti, s cieľom čo efektívnejšie spracovať zber v rámci celej Bratislavy. Pondelky vyvážajú Staré Mesto, utorky zas Ružinov, Podunajské Biskupice, Vrakuňa, počas stredy vyprázdnia ohrádky v Novom Meste, Rači, Vajnoroch, štvrtky vyvážajú z Dúbravky, Karlovej Vsi, Lamača, Devínu, Devínskej N. Vsi, Záhorskej Bystrice a v piatky sa koná vývoz z Petržalky, Jaroviec, Rusoviec, Čunova.

Podnety, poškodenie a naplnené ohrádky môžu obyvatelia nahlasovať na stránke OLO. Projekt Druhý život stromčekom je príkladom udržateľnej lokálnej iniciatívy, ktorá zahŕňa spoluprácu verejného a súkromného sektora. Obyvatelia môžu svojou aktívnou účasťou prispieť k udržateľnosti a cirkulárnej ekonomike v meste. Mesto zaviedlo projekt v roku 2021 a prvé dve sezóny vznikal zo stromčekov kompost. Doteraz sa celkovo zhodnotilo približne 110 000 živých vianočných stromčekov v hmotnosti viac ako 600 ton.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk