UK sa ocitla v prvej päťstovke najlepších univerzít

Univerzita Komenského
Foto: ilustračné, SITA

Do rebríčka 2 000 univerzít z celého sveta, ktoré sú hodnotené na základe ich akademického výkonu, sa prebojovalo šesť slovenských univerzít. Medzi nimi je aj Univerzita Komenského, ktorá si oproti minulému roku polepšila o 21 miest.

Univerzita Komenského sa umiestnila na 474. mieste medzinárodného rebríčka univerzít URAP (University Ranking by Academic Performance). V rebríčku univerzít na základe ich akademického výkonu tak pre roky 2014 až 2015 zaznamenala v porovnaní s predchádzajúcim rokom posun o 21 miest. Informovala o tom hovorkyňa Univerzity Komenského v Bratislave Andrea Földváryová.

Univerzita Komenského je jedinou slovenskou univerzitou v prvej päťstovke tohto rebríčka a svoje umiestnenie v posledných rokoch zlepšuje. V rokoch 2011 až 2012 sa umiestnila na 546. mieste, v rokoch 2012 až 2013 na 527. mieste a v rokoch 2013 až 2014 na 495. mieste.

Ako vyplýva z hodnotenia URAP zverejneného na stránke www.urapcenter.org, zo Slovenska sa do rebríčka 2 000 vysokých škôl z celého sveta prebojovalo okrem Univerzity Komenského ešte ďalších päť univerzít. Slovenská technická univerzita v Bratislave skončila na 1 004. mieste, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach na 1 072. mieste, Technická univerzita v Košiciach na 1 597. mieste, Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre na 1 797. mieste a Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre na 1 956. mieste.

Medzinárodný rankingový systém URAP je každoročne zverejňovaný rebríček najlepších 2 000 vysokých škôl z celého sveta, ktoré predstavujú 10 percent najvýkonnejších vysokých škôl na svete. Rebríček URAP prvýkrát vytvorili v roku 2009 na pôde Middle East Technical University v tureckej Ankare.

Medzi kritériá rebríčka URAP patrí počet vedeckých článkov kombinovaný s počtom citovania prác vedcov. Do úvahy sa berie aj význam časopisov, v ktorých sú uverejnené vedecké štúdie a ch citovanosť. K dôležitým faktorom v meraní patrí aj miera medzinárodnej spolupráce danej univerzity s inými zahraničnými univerzitami, čo je vyjadrené celkovým počtom publikácií, ktoré sú výsledkom tejto spolupráce.

„Opakované umiestnenie našej univerzity v prvej päťstovke rebríčka URAP a súčasne aj zlepšenie našej pozície je dôkazom rastúcej kvantity i kvality výskumu v celosvetovom porovnaní univerzít, preukázanej počtom citácií vedeckých prác vo významných medzinárodných časopisoch, ako aj medzinárodnou spoluprácou vedcov z UK,“ hovorí rektor UK Karol Mičieta.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk