Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovenska_technicka_univerzita_maps.google.sk_.jpg
ilustračné: maps.google.sk
9. februára 2017 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2017

UK a STU spojili sily na zlepšenie vzdelávania a vedy

Spoločné laboratóriá, výskumné tímy a študijné programy pre najlepších študentov. To všetko ponúkne projekt Accord (Advancing university capacity and competence in research, development and innovation/Zlepšenie univerzitných kapacít a kompetencií vo výskume, vývoji a inováciách).

Projekt je súčasťou finančného plánu Operačného programu Výskum a inovácie, ktorý schválila vláda SR a Európska komisia. Univerzita Komenského a Slovenská technická univerzita (STU) v Bratislave dnes spoločne predložili štúdiu uskutočniteľnosti projektu s takmer desiatkou analýz Európskej komisii prostredníctvom agentúry Jaspers a Ministerstvu školstva, vedy, výskumu a športu SR. Projekt podlieha ešte schváleniu Európskou komisiou v Bruseli, agentúru SITA o tom informovala manažérka pre komunikáciu STU Andrea Settey Hajdúchová.

Ako ďalej v tlačovej správe informovala Settey Hajdúchová, s Jaspers univerzity spolupracovali už pri príprave projektu. Jaspers spája odborníkov Európskej komisie, Európskej investičnej banky a Európskej banky pre obnovu a rozvoj a pomáha členským krajinám pri príprave veľkých, nosných projektov. Projekt bratislavských univerzít je prvým takýmto projektom na Slovensku v oblasti vedy a výskumu.

Univerzita Komenského a Slovenská technická univerzita v Bratislave, najväčšie a výskumne najsilnejšie slovenské univerzity, chcú podľa Settey Hajdúchovej spolupracovať v troch kľúčových oblastiach výskumu a vzdelávania, a to v oblasti informačných a komunikačných technológií, biotechnológií a v materiálovom výskume. Projekt rozvíja vybrané oblasti národnej stratégie inteligentnej špecializácie výskumu a vývoja. Zameriava sa najmä na oblasť kybernetickej bezpečnosti, webovo orientované technológie, riadenie v priemysle, na progresívne materiály a nanotechnológie či oblasti molekulárnej a štrukturálnej biológie, genomiky, environmentálnej chémie a biotechnológie.

„Spájanie síl vo výskume je trend v Európe aj vo svete. Je to cesta, ako môže krajina vytvoriť väčšie a silnejšie vedecké tímy, ktoré sú schopné výrazne sa zapájať do medzinárodného výskumu a byť zdrojom inovácií pre domáci priemysel. Atraktívne podmienky na vzdelávanie a výskum sú v neposlednom rade nástrojom, ktorý dokáže udržať na Slovensku talentovaných mladých ľudí a pritiahnuť vedcov zo zahraničia,“ konštatuje sa v tlačovej správe.

Projekt Accord má aj ekologický aspekt. V pláne je totiž obnova univerzitných budov v Mlynskej doline a v centre hlavného mesta, ktorá výrazne zníži emisie skleníkových plynov. Počíta sa s modernizáciou výskumných a vzdelávacích priestorov a potrebnej techniky. Ako dodala manažérka pre komunikáciu STU, v Bratislave je sústredená polovica výskumnej kapacity Slovenska a vedci v hlavnom meste sú autormi 70 percent všetkých vedeckých výstupov v kľúčových vedeckých databázach. Výrazný podiel pritom majú na tomto výkone univerzity. V Bratislave sa tiež sústredí viac ako tretina vysokoškolákov Slovenska, pričom sú medzi nimi zastúpené všetky regióny. Len na Univerzite Komenského a Slovenskej technickej univerzite dnes študuje 24 percent všetkých vysokoškolákov v krajine.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X