Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zahrada_pixabay.com_.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
2. januára 2017 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2017

UK vybuduje prvú univerzitnú komunitnú záhradu na Slovensku

Univerzita Komenského (UK) v Bratislave vybuduje tento rok prvú univerzitnú komunitnú záhradu na Slovensku. Ide o projekt Fakulty sociálnych a ekonomických vied UK, ktorý vznikne v areáli fakulty na bratislavských Mlynských luhoch 4.

Ako v tlačovej správe informovala hovorkyňa UK Andrea Földváryová, záhrada má slúžiť najmä študentom a zamestnancom Fakulty sociálnych a ekonomických vied UK.

Vytvorenie prvej komunitnej univerzitnej záhrady na Slovensku je totiž úzko spojené s výučbou, konkrétne s kurzom komunitná psychológia, ktorý fakulta sociálnych a ekonomických vied ponúka svojim študentom v letnom semestri 2016/2017. Záhrada sa v súčasnosti plánuje a práce na jej vzniku sa začnú na jar. O tom, čo v komunitnej záhrade vyrastie, rozhodnú samotní študenti a zamestnanci fakulty. Vznik záhrady sa financuje z viacerých grantov, hlavný vklad však prinesie práca dobrovoľníkov.

Cieľom komunitných záhrad je poskytnúť určitej komunite možnosť dopestovať si vlastné ovocie, zeleninu či bylinky. Zároveň skrášľujú prostredie kvetinami a ponúkajú priestor na oddych. Komunitné záhrady poskytujú okrem prístupu k spoločne dopestovanej úrode aj možnosť podieľať sa na tvorbe a údržbe záhrady a ďalších činnostiach v nej, prostredníctvom ktorých sa budujú a upevňujú vzťahy v komunite i vzťahy k životnému prostrediu, zdôraznila Andrea Földváryová.

„Projekt ponúka jedinečné možnosti pre kultúrne i spoločenské podujatia, vzdelávacie a výskumné aktivity, ako aj priestor pre pasívny aj aktívny oddych zamestnancov i študentov priamo v areáli univerzity,“ cituje tlačová správa autorku projektu Júliu Kanovskú Halamovú z Fakulty sociálnych a ekonomických vied UK.

Halamová prišla s myšlienkou vybudovania záhrady v roku 2014 a v nasledujúcich dvoch rokoch sa projekt pripravoval. Projekt komunitnej záhrady je podľa dekanky Fakulty sociálnych a ekonomických vied UK Lucie Mokrej jedným zo spôsobov, ako na fakulte prepájajú vzdelávanie s výskumom a aplikujú v lokálnej komunite medzinárodne uznávaný výskum. Rektor Univerzity Komenského Karol Mičieta víta iniciatívu Fakulty sociálnych a ekonomických vied UK nielen ako botanik, ale aj ako hlava univerzity.

„Pretože takéto spoločné dielo dáva užitočným a príťažlivým spôsobom možnosť zušľachtenia nášho pracovného, študijného i životného prostredia, ale poskytuje aj priestor na živú bezprostrednú komunikáciu a spoločné i spoločenské aktivity, ktorých v dobe populárneho trávenia času na internete a sociálnych sieťach nikdy nie je dosť,“ cituje tlačová správa rektora UK. Mičieta by bol rád, „ak sa tento pozitívny príklad stane úspešnou komunitnou premiérou a motiváciou pre ďalšie univerzitné, ale aj mimouniverzitné kolektívy na Slovensku“.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X