Rigele zanechal po sebe v meste známe sochy ako napríklad Dievča so srnkou, Sochu Krista Spasiteľa na Lekárni u Salvátora či pamätník na Murmanovej výšine.
V utorok 8. februára uplynie 143 rokov od narodenia umelca Alojza Rigeleho. Narodil sa vo vtedajšom Prešporku, kde strávil takmer celý svoj život.
Napriek talentu bol chudobný
Vzdelával sa na Akadémii výtvarných umení vo Viedni a s vystavovaním prác začal už ako 20-ročný. Rigele bol maliar a sochár, svojim umením prispel k architektúre Bratislavy. V sochárstve bol jeho špecializáciou hlavne portrét.
Hoci vytvoril mnoho diel, nepodarilo sa mu výrazne zbohatnúť a nemohol si dovoliť otvoriť súkromný ateliér. Pracoval v izbe na dnešnom Námestí Ľudovíta Štúra a malom ateliéri na Štefánikovej ulici, ktorý bol v skutočnosti dreveným prístreškom. Bol členom prešporského spolku umelcov Pressburger Kunstverein a Bratislavského okrášľovacieho spolku. Zomrel v roku 1940.
Rigeleho diela
Rigeleho sochy možno nájsť okrem Bratislavy aj v iných slovenských mestách a obciach. Niektoré jeho diela sú umiestnené v Galérii mesta Bratislavy, Slovenskej národnej galérii a Múzeu mesta Bratislavy.
Ak ste prechádzali Panskou ulicou, určite ste si všimli známu Lekáreň u Salvátora. Sochu Krista Spasiteľa vytvoril na začiatku 20. storočia Rigele.
Je spoluautorom sochy Dievča so srnkou, ktorá stojí na Hviezdoslavovom námestí. V roku 1912 vyrobil taktiež Reliéf kráľovnej Alžbety pre Modrý kostolík, na výrobu použil mramor.
Murmanovej výšine dominuje pamätník obetiam prvej svetovej vojny, ktorý bol odhalený v roku 1920. Rigele je autorom štyroch levov na pamätníku. Umelecky nadaný Rigele vytvoril počas svojho života aj maľby, busty a portréty.