Umelecký vlak TRAM, považovaný za najväčšie kultúrne spojenie medzi Viedňou a Bratislavou, pocestuje poslednýkrát

PREZIDENT: Návšteva výstavy TRAM vo Viedni
Foto: SITA/Branislav Bibel

Projekt kultúrneho spojenia Viedne a Bratislavy TRAM pripravilo pri príležitosti viacerých významných výročí roka 2018 Rakúske veľvyslanectvo s ďalšími partnermi.

Umelecký vlak TRAM, ktorý od februára minulého roku denne spájal umelecké scény Rakúska a Slovenska, sa v stredu 16. januára vydá na poslednú cestu. Pri príležitosti záverečnej jazdy vlaku na trase Bratislava – Viedeň – Bratislava sa uskutoční TRAM finisáž.

Špeciálny umelecký program sa uskutoční od 16.30 hod. na 4. nástupišti viedenskej hlavnej vlakovej stanice Hauptbahnhof Wien. Ako informoval hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) Tomáš Kováč, finisáž sa uskutoční za účasti veľvyslanca Slovenska v Rakúsku Petra Mišíka, veľvyslanca Rakúska v SR Carla Helfrieda, členky predstavenstva ÖBB-Personenverkehr AG Michaely Huber, predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa ZSSK Filipa Hlubockého a kurátora projektu Juraja Čarného.

Názov odkazuje na spojenie spred 100 rokov

Projekt kultúrneho spojenia Viedne a Bratislavy TRAM pripravilo pri príležitosti viacerých významných výročí roka 2018 Rakúske veľvyslanectvo s ďalšími partnermi. Z vlaku medzi Viedňou a Bratislavou sa stala galéria súčasného umenia a kultúrne centrum.

Názov TRAM zároveň odkazuje na električku do Viedne, po nemecky Pressburgerbahn, ktorá od roku 1914 až do začiatku druhej svetovej vojny spájala Viedeň a Bratislavu. Viedenčania ňou cestovali do vtedajšieho Prešporka na kávu, nákupy a do opery a naopak, obyvatelia Prešporka do Viedne. Umelecký vlak TRAM premával vďaka spolupráci Rakúskych železníc (Österreichische Bundesbahnen, ÖBB) a Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) niekoľkokrát denne od 21. februára 2018.

Organizátori projektu umeleckého vlaku TRAM v spolupráci s 26 partnerskými organizáciami počas jeho takmer ročného trvania pripravili pre cestujúcich štyri výstavy, 39 predstavení a predstavili 91 medzinárodných umelcov. Vlak najazdil viac ako 175 tisíc kilometrov a výstavy videlo vyše pol milióna divákov, upozornil v tlačovej správe kurátor projektu a riaditeľ Curatorial Studies Institute Juraj Čarný. Podľa Čarného sa tak TRAM stal pravdepodobne najväčším kultúrnym podujatím uskutočneným medzi Viedňou a Bratislavou.

Pre finisáž je pripravené špeciálne podujatie

Pre finisáž projektu TRAM pripravila Kateřina Šedá špeciálny event – Štyria králi T+R+A+M. Vo vlaku predstaví dve hudobné skupiny, Pajtáš a Urband, ktoré budú prezlečené za štyroch kráľov a cestujúcim budú počas koncertov rozdávať pohostenie. Cestujúci budú zároveň vyzvaní napísať svoje novoročné prianie na okná vlaku.

Ilona Németh zrealizuje na bratislavskej a viedenskej hlavnej stanici svoju inštaláciu Keď. (Keď vraždili Židov, mlčal som. Keď vyháňali Nemcov, Keď vraždili Rómov mlčal som….. Keď prišli pre mňa, už mlčali všetci.) Na finisáži sa osobne zúčastní aj poľská umelkyňa Marta Kopyt, ktorá premenila exteriér vlaku v rámci Train Cover Project na umelecké dielo.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk