Umelka pozýva na dve výstavy

Galéria Umelka
SITA

V sídle Slovenskej výtvarnej únie si môžete pozrieť maľby Alexandra Tomana a súťažné návrhy na pamätník spoločenstvu Rodina Tomislava Kolakoviča.

Výstava Alexander Toman – Tmavá krv smútku mi prúdi žilami je inštalovaná vo Veľkej sále v Galérii Umelka. Autorská výstava slovenského maliara predstavuje výber z tvorby z rokov 1999 až 2012, počas ktorých vznikol 170-dielny cyklus malieb aj najnovšie práce. Staršiu Tomanovu tvorbu charakterizuje výrazný figurálny štýl a silná expresivita. Kontrastom k týmto maľbám sú jemné diela zo súčasnosti.

V menšej výstavnej sieni Galérie Umelka SVÚ, v Kamennej sále sa prezentujú súťažné návrhy na Pamätník Kolakovičovej Rodiny. Výstava predstavuje deväť návrhov pamätníka spoločenstvu Rodina Tomislava Kolakoviča. Pamätník bude stáť v parku študentského domova Svoradov na Svoradovej ulici, kde v rokoch 1943 až 1946 jezuita Stjepan Tomislav Kolakovič (1906 – 1990) pôsobil.

Chorvátsky kňaz T. Kolakovič (vlastným menom Poglajen) počas druhej svetovej vojny viedol stretnutia mladých katolíckych veriacich, najmä študentov v Bratislave a toto spoločenstvo veriacich si časom začalo hovoriť Rodina. Jeho členovia ovplyvnili kresťanské povedomie Slovenska a viacerí sa neskôr, po nástupe komunizmu, pre svoje názory a vieru stali disidentmi. Medzi sympatizantov spoločenstva Rodina patril napríklad aj komunistami prenasledovaný biskup Pavol Peter Gojdič.

Výstava je otvorená do 12. apríla, denne okrem pondelka od 12. do 18. hodiny. Viac o programe a ďalších aktivitách Slovenskej výtvarnej únie možno nájsť na jej webstránke http://www.svu.sk.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk