Umelkyňa prenáša polodrahokamy na plátno

Foto

Šperk ako súčasť bytového dizajnu a ešte aj s umeleckou hodnotou? Presne tieto charakteristiky patria tvorbe slovenskej výtvarníčky Lucie Radošinskej. Zakomponovanie polodrahokamov do obrazov sľubuje potešenie nielen pre oči, ale i dušu. Aktuálne jej tvorba zavíta do známej petržalskej kaviarne s dramaturgiou.

Výtvarníčka Lucia Radošinská prináša do umenia netradičné spojenie. Achát, ametyst, ruženín a mnohé ďalšie prírodné polodrahokamy sa jej rukami premieňajú na originálne obrazy. „Inšpiráciu čerpám z prírody,  z nádherných útvarov achátov alebo ametystových či krištáľových geod. Príroda vie vytvoriť tie najkrajšie umelecké diela. Moje obrazy sú vlastne takou abstrakciou predstavujúcou rez kameňa a jeho vyobrazenie v mojom ponímaní,“ približuje Radošinská.

Pokochať sa krásou takejto tvorby môžu milovníci umenia, ale tiež i kávy, aktuálne v petržalskej Kafé Lampy. „Už od 1. októbra ponúkame našim kávičkárom možnosť obdivovať výstavu Umenie polodrahokamov. Oficiálne sa s autorkou stretneme na vernisáži  11. októbra o 18. hodine. Tí, ktorí to nestihnú, majú možnosť ešte do konca mesiaca. Srdečne pozývame,“  hovorí Andrea Reichová z Kafé Lampy.

Výtvarníčka Lucia Radošinská čerpá inšpiráciu najmä z prírody. Foto: Kafé Lampy

Umelecká tvorba predstavuje podľa Radošinskej slobodu. Slobodu vyjadriť názor, pocit či náladu. Zakladá si však ešte na jednej dôležitej „ingrediencii“ – láske. „Tak tvorím svoje obrazy. Samotná možnosť tvoriť a venovať sa tomu, čo ma napĺňa a baví, je pre mňa veľkým obohatením. A samozrejme ľudia, ktorí sú vďaka tomu, čo robím, priťahovaní do môjho života. Stretla som neskutočne veľa skvelých ľudí. Je to jednoducho  zákon „čo dáš, to dostaneš,“ a ja sa snažím dávať do obrazov dobrú energiu, lásku a zatiaľ sa mi predovšetkým  tieto veci vracajú aj späť, a to je to moje obohatenie,“  hovorí Radošinská.

A čo Lucia a skutočné polodrahokamy?

Diela Lucie Radošinskej majú špecifickú energiu, ktorá vychádza práve z použitých polodrahokamov. V ich silu verí samozrejme i autorka. Každý z nich má podľa jej slov vlastné vyžarovanie a špecifické vlastnosti. Či už liečivé alebo spirituálne. „Používam prírodné minerálne kamene ako krištáľ, ruženín, ametyst, achát, citrín, pyrit a mnoho ďalších. Kamene sú ako také energické talizmany. V ateliéri ich mám niekoľko a verím tomu, že prispeli k tomu, ako sa mi zmenil pohľad a postoj k životu,“  konkretizuje Radošinská.

Výstava umenie polodrahokamov má potenciál zmeniť i jej návštevníkov, minimálne v pohľade na polodrahokamy. Už to nebudú len šperky, lesk, bohatstvo, ale bohatstvo ich sily a krásy použitej v umení. A tú prináša práve Lucia Radošinská a jej výstava Umenie polodrahokamov.

„Umenie som nikdy neštudovala, ale mala som ho v sebe. Tu túžbu tvoriť. Samozrejme som sa profilovala, kým som sa úplne našla. A výsledkom je abstraktné umenie. Urobila som jednoduché  rozhodnutie: ‚počúvať svoje srdce‘ … taký nejaký umelec som ja, tvorím pretože to milujem,“  uzatvára výtvarníčka.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk