Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Azbestovy kopec petrzalka slnecnice mapy.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: www.google.com
19. mája 2019 Správy Bratislava od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Umelý kopec vedľa sídliska Slnečnice v Petržalke postupne recyklujú. Predpokladaný termín ukončenia prác je 2020

Umelý kopec v blízkosti nového sídliska Slnečnice v bratislavskej mestskej časti Petržalka postupne recyklujú.

Náklady na recykláciu kopca sú niekoľko miliónov eur. Predpokladaný termín ukončenia prác je stanovený na druhý štvrťrok 2020. Informoval o tom marketingový riaditeľ developera Slnečníc Cresco Real Estate Pavel Baslík. Umelý kopec, známy takisto ako takzvaný azbestový kopec vznikol ešte v 70. rokoch pri výstavbe panelového sídliska Petržalka.

V súčasnosti realizujeme na základe platného stavebného povolenia recykláciu tohto návažkového valu prostredníctvom odborne spôsobilých a autorizovaných firiem a v plnom súlade s legislatívou. Recyklácia je pod prísnou kontrolou odborného geologického dohľadu, ako aj Slovenskej inšpekcie životného prostredia, ktorá na mieste vykonala opakované kontroly a niekoľko meraní,“ uviedol Baslík.

Zo 4 meracích miest sa potvrdila prítomnosť azbestu na jednom

Umelý kopec bol v minulom roku predmetom sporov medzi developerom a petržalským poslancom Miroslavom Dragunom, ktorý tvrdil, že sa z kopca uvoľňuje azbest pri asanačných prácach. V odobratých vzorkách zeminy však Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Nitre nepotvrdil prítomnosť azbestových vláken. Prítomnosť azbestových vláken potvrdil iba v prípade vzoriek odobratých z potrubia a dosky, ktoré našli pri prácach na kopci.

Vzorky odobraté z ovzdušia zo štyroch meracích miest však potvrdili prítomnosť azbestových vláken na jednom meracom mieste, a to práve pri kopci. V ostatných lokalitách a v blízkosti obytných zón azbestové vlákna v ovzduší počas meraní neobjavili.

V súčasnosti je v Slnečniciach vo výstavbe celkovo 13 bytových domov. Posledný z týchto domov by mal byť stavebne dokončený v roku 2022. Spolu s výstavbou zároveň developer vybavuje potrebné povolenia na ďalšie etapy projektu. Investičné náklady na výstavbu Slnečníc predstavujú do dnešného dňa približne 200 miliónov eur.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X