Umelý kopec vedľa sídliska Slnečnice v Petržalke postupne recyklujú. Predpokladaný termín ukončenia prác je 2020

Azbestovy kopec petrzalka slnecnice mapy.jpg

Umelý kopec v blízkosti nového sídliska Slnečnice v bratislavskej mestskej časti Petržalka postupne recyklujú.

Náklady na recykláciu kopca sú niekoľko miliónov eur. Predpokladaný termín ukončenia prác je stanovený na druhý štvrťrok 2020. Informoval o tom marketingový riaditeľ developera Slnečníc Cresco Real Estate Pavel Baslík. Umelý kopec, známy takisto ako takzvaný azbestový kopec vznikol ešte v 70. rokoch pri výstavbe panelového sídliska Petržalka.

V súčasnosti realizujeme na základe platného stavebného povolenia recykláciu tohto návažkového valu prostredníctvom odborne spôsobilých a autorizovaných firiem a v plnom súlade s legislatívou. Recyklácia je pod prísnou kontrolou odborného geologického dohľadu, ako aj Slovenskej inšpekcie životného prostredia, ktorá na mieste vykonala opakované kontroly a niekoľko meraní,“ uviedol Baslík.

Zo 4 meracích miest sa potvrdila prítomnosť azbestu na jednom

Umelý kopec bol v minulom roku predmetom sporov medzi developerom a petržalským poslancom Miroslavom Dragunom, ktorý tvrdil, že sa z kopca uvoľňuje azbest pri asanačných prácach. V odobratých vzorkách zeminy však Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Nitre nepotvrdil prítomnosť azbestových vláken. Prítomnosť azbestových vláken potvrdil iba v prípade vzoriek odobratých z potrubia a dosky, ktoré našli pri prácach na kopci.

Vzorky odobraté z ovzdušia zo štyroch meracích miest však potvrdili prítomnosť azbestových vláken na jednom meracom mieste, a to práve pri kopci. V ostatných lokalitách a v blízkosti obytných zón azbestové vlákna v ovzduší počas meraní neobjavili.

V súčasnosti je v Slnečniciach vo výstavbe celkovo 13 bytových domov. Posledný z týchto domov by mal byť stavebne dokončený v roku 2022. Spolu s výstavbou zároveň developer vybavuje potrebné povolenia na ďalšie etapy projektu. Investičné náklady na výstavbu Slnečníc predstavujú do dnešného dňa približne 200 miliónov eur.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk