Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Viliam jan gruska matica slovenska.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: matica.sk
24. septembra 2019 Aktuálne správy od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

ÚMRTIE: V Bratislave zomrela významná osobnosť slovenskej filmovej architektúry Viliam Ján Gruska

Rodine zosnulého scénografa Grusku kondoluje ministerka kultúry.

Významný scénograf, pedagóg, etnograf, dramaturg, scenárista a režisér Viliam Ján Gruska zomrel v pondelok 23. septembra v Bratislave vo veku nedožitých 83 rokov. Ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková a všetci zamestnanci rezortu kultúry vyjadrujú v tejto súvislosti rodine a blízkym Viliama Jána Grusku úprimnú sústrasť. Ministerstvo v správe zverejnenej na svojej webovej stránke pripomína, že Gruska „patril medzi najvýraznejšie osobnosti slovenskej ľudovej kultúry, scénografie, filmovej a televíznej tvorby a umenia“.

Podľa ministerstva bol Gruska ikonou slovenskej filmovej architektúry. „Tento ružomberský rodák zanechal slovenskej kultúre a desaťtisícom televíznych a filmových divákov neoceniteľné dedičstvo. Jeho rukami prešli scény nesmrteľných slovenských filmov ako Perinbaba, Kráľ Drozdia brada, Mahuliena zlatá panna, Šípová Ruženka alebo Sokoliar Tomáš,“ pripomína MK SR v smútočnej správe za zosnulým umelcom.

Výsledkom jeho celoživotného úsilia bol aj vznik množstva scénických programov venovaných významným dejinným udalostiam a osobnostiam, medzi inými Benkovi, Bernolákovi, Cyrilovi a Metodovi, Hviezdoslavovi, Sládkovičovi, Štefánikovi či Rúfusovi. V roku 2018 získal národnú filmovú cenu Slnko v sieti za výnimočný prínos slovenskej kinematografii. Je aj autorom textu piesne Daj Boh šťastia tejto zemi,“ dodáva MK SR.

Život a tvorba Grusku

Životná púť Viliama Jána Grusku (24. septembra 1936, Ružomberok – 23. septembra, Bratislava) vyrastal v učiteľskej rodine v Rabčiciach. V rokoch 1954 až 1976 pôsobil ako tanečník, sólista, pedagóg a choreograf v Lúčnici. Ako dramaturg a scénograf bol spoluautorom viacerých programov pre Slovenský ľudový umelecký kolektív (SĽUK). Absolvoval Fakultu architektúry a pozemného staviteľstva na Slovenskej vysokej škole technickej (SVŠT, dnes Slovenská technická univerzita) v Bratislave.

V rokoch 1962 až 1971 pracoval v Slovenskej televízii ako vedúci scénografickej výroby. Neskôr pracoval ako architekt v Slovenskej filmovej tvorbe a ako scénický výtvarník v slobodnom povolaní. Od roku 1985 pôsobil ako pedagóg a docent na Katedre scénografie Divadelnej fakulty Vysokej školy múzických umení.

V roku 1990 bol predsedom Výboru Matice slovenskej. Počas svojej kariéry sa podieľal na založení a formovaní mnohých folklórnych festivalov a slávností, pre ktoré vytvoril niekoľko prírodných amfiteátrov, napríklad pre festivaly vo Východnej, Detve, Myjave, v Terchovej a inde.

Význam aj pre folklór

Ako ďalej pripomína MK SR, Viliam Ján Gruska sa na početných cestách po Slovensku popri výbere vhodných exteriérov a interiérov pre filmové spracovanie venoval výskumu, štúdiu a záchrane tradičných piesní, tancov, zvykov a zanikajúcich ľudových remesiel.

Na jeho podnet vzniklo vo všetkých regiónoch Slovenska nespočetné množstvo folklórnych skupín a ľudových hudieb, ktoré sa dodnes venujú výskumu, záchrane, rekonštrukcii a prezentácii tradičnej ľudovej kultúry.

Objavoval a vo svojich programoch prezentoval typy jednoduchých pracovitých ľudí, ktorí cez svoje životné skúsenosti dokázali svojou múdrosťou odovzdať súčasnému divákovi duchovný odkaz svojej doby.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X