Po riaditeľovi továrne sa zachoval jeho dom, ktorý púta okoloidúcich svojím starým a jedinečným vzhľadom.
Ak ste niekedy cestovali na železničnú stanicu v Petržalke, možno aj vám udrel do očí malý domček na Kopčianskej ulici. Ide o dom riaditeľa smaltovne, ktorý sa zachoval až dodnes, hoci je opustený.
Petržalská smaltovňa
Na začiatku 20. storoča vyrástlo v okolí Kopčianskej ulice niekoľko tovární. Výhodou tejto lokality bola blízkosť železničnej stanice.
Nemecký architekt Heinrich Zieger na mieste, kde stáli požiarom zničené výrobné haly, projektoval stavby smaltovne. Budovy mlynu a dvojhalia na vypaľovanie smaltu mali progresívnu železobetónovú konštrukciu. Dvojhalie bolo v tej dobe najväčšou železobetónovou stavbou v Rakúsko-Uhorsku.
Keď sa smaltovňa zrušila, stavby sa začlenili do národných podnikov Kovosmalt a Matador. V súčasnosti tieto stavby neplnia svoju pôvodnú funkciu a prenajímajú sa spoločnostiam.
Bývanie riaditeľa
Riaditelia súčasných spoločností žijú vo veľkých rodinných domoch, vilách či luxusných bytoch. Pred takmer 100 rokmi žil riaditeľ petržalskej smaltovne v murovanom dome pri železničnej stanici. Ide o jednoposchodový dom s niekoľkými izbami a dvorom.
Zaujímavosťou je, že podobnou technológiou hrazdeného muriva boli postavené aj Dámsky tenisový klub a Bratislavský veslársky klub. Tieto budovy však už dnes nestoja.
Nižšie nájdete niekoľko fotografií domu riaditeľa. V areáli stál v čase našej návštevy karavan.
Za domom sa nachádza murovaný plot s parkoviskom. Po ľavej aj pravej strane stoja vysoké paneláky.