Univerzita Komenského v Bratislave má najviac špičkových vedeckých tímov spomedzi slovenských vysokých škôl

vedecký park UK
ilustračné: Vybavenie nového Vedeckého parku Univerzity Komenského. Foto: SITA

Na našich vysokých školách pôsobí 17 špičkových vedeckých tímov. Najviac ich má Univerzita Komenského v Bratislave.

BRATISLAVA 18. júla – Na slovenských vysokých školách pôsobí 17 špičkových vedeckých tímov. Najviac je ich na Univerzite Komenského (UK) v Bratislave, ktorá má sedem špičkových tímov. Vyplýva to z výsledkov druhého kola posudzovania špičkových vedeckých tímov na vysokých školách, ktoré zverejnila Akreditačná komisia na svojej internetovej stránke www.akredkom.sk.

V oblasti humanitných vied uspel napríklad tím z Fakulty stredoeurópskych štúdií na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre, ktorý sa zameriava na stredoeurópske medziliterárne vzťahy. V oblasti spoločenských a behaviorálnych vied identifikovali špičkový vedecký tím na Fakulte sociálnych a ekonomických vied UK. Zaoberá sa sociálnymi kontextmi v lokálnych komunitách. Na UK pôsobí aj špičkový tím s názvom Tím fyziky vysokých energií Bratislava. Tím vznikol na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky UK.

Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach má špičkový tím na Prírodovedeckej fakulte. Zaoberá sa výskumom anorganických materiálov. Pri inžinierstve a technológiách identifikovali špičkový tím na Technickej univerzite vo Zvolene, ktorý sa zaoberá štruktúrou a vlastnosťami lignocelulózových materiálov.

V oblasti lekárskych, farmaceutických a nelekárskych zdravotníckych vied uspeli opäť dva tímy Univerzity Komenského, a to Translačný výskum onkologických ochorení z Lekárskej fakulty UK a Kardiorespiračný systém a viscerálna bolesť z Jesseniovej lekárskej fakulty UK.

Pri poľnohospodárskych a lesníckych vedách identifikovali dva špičkové tímy na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre. Vedci sa na tejto univerzite zaoberajú reprodukciou živočíchov a produkčnou fyziológiou plodín. V oblasti matematiky a štatistiky sa presadil aj tím so zameraním na modelovanie neurčitosti a jeho aplikácie na Stavebnej fakulte Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

Výsledky prvej výzvy uverejnili v júni 2015. Na slovenských vysokých školách vtedy identifikovali 37 tímov, z nich 19 pôsobilo na Univerzite Komenského v Bratislave.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk