Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
vedecký park UK
ilustračné: Vybavenie nového Vedeckého parku Univerzity Komenského. Foto: SITA
18. júla 2017 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2017

Univerzita Komenského v Bratislave má najviac špičkových vedeckých tímov spomedzi slovenských vysokých škôl

Na našich vysokých školách pôsobí 17 špičkových vedeckých tímov. Najviac ich má Univerzita Komenského v Bratislave.

BRATISLAVA 18. júla – Na slovenských vysokých školách pôsobí 17 špičkových vedeckých tímov. Najviac je ich na Univerzite Komenského (UK) v Bratislave, ktorá má sedem špičkových tímov. Vyplýva to z výsledkov druhého kola posudzovania špičkových vedeckých tímov na vysokých školách, ktoré zverejnila Akreditačná komisia na svojej internetovej stránke www.akredkom.sk.

V oblasti humanitných vied uspel napríklad tím z Fakulty stredoeurópskych štúdií na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre, ktorý sa zameriava na stredoeurópske medziliterárne vzťahy. V oblasti spoločenských a behaviorálnych vied identifikovali špičkový vedecký tím na Fakulte sociálnych a ekonomických vied UK. Zaoberá sa sociálnymi kontextmi v lokálnych komunitách. Na UK pôsobí aj špičkový tím s názvom Tím fyziky vysokých energií Bratislava. Tím vznikol na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky UK.

Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach má špičkový tím na Prírodovedeckej fakulte. Zaoberá sa výskumom anorganických materiálov. Pri inžinierstve a technológiách identifikovali špičkový tím na Technickej univerzite vo Zvolene, ktorý sa zaoberá štruktúrou a vlastnosťami lignocelulózových materiálov.

V oblasti lekárskych, farmaceutických a nelekárskych zdravotníckych vied uspeli opäť dva tímy Univerzity Komenského, a to Translačný výskum onkologických ochorení z Lekárskej fakulty UK a Kardiorespiračný systém a viscerálna bolesť z Jesseniovej lekárskej fakulty UK.

Pri poľnohospodárskych a lesníckych vedách identifikovali dva špičkové tímy na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre. Vedci sa na tejto univerzite zaoberajú reprodukciou živočíchov a produkčnou fyziológiou plodín. V oblasti matematiky a štatistiky sa presadil aj tím so zameraním na modelovanie neurčitosti a jeho aplikácie na Stavebnej fakulte Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

Výsledky prvej výzvy uverejnili v júni 2015. Na slovenských vysokých školách vtedy identifikovali 37 tímov, z nich 19 pôsobilo na Univerzite Komenského v Bratislave.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X