Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Šafárikovo námestie, Univerzita Komenského
Foto: ilustračné, SITA
19. novembra 2019 Podujatia a akcie Bratislava od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Univerzita Komenského ocenila účastníkov udalostí Novembra 1989, vtedy boli študentmi

Udeľovanie sa uskutočnilo na každoročnom oceňovaní výnimočných študentov a pedagógov v Aule UK.

Pri príležitostí Medzinárodného dňa študentstva Univerzita Komenského v Bratislave (UK) ocenila 25 účastníkov udalostí Novembra 1989, ktorí v tom čase boli študentmi. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa UK Lenka Miller. Cenu im odovzdal rektor UK Marek Števček.

Zlaté medaily UK si prevzali Ladislav Snopko a Valér Mikula za ich zásluhy počas revolučných dní a po nich. Udeľovanie sa uskutočnilo na každoročnom oceňovaní výnimočných študentov a pedagógov v Aule UK.

Mnoho udalostí

Z bývalých študentov, ktorí zakladali Prvý štrajkový výbor na Slovensku 20. novembra 1989, boli Pamätnou medailou k 100. výročiu UK ocenení napríklad Dionýz Hochel, Henrieta Hrinková, Milan Novotný či Radoslav Števčík.

Táto aula zažila vo svojej histórii mnoho udalostí. Slávnych, menej slávnych i neslávnych. Podľa mňa najslávnejšími chvíľami v celých jej dejinách boli búrlivé novembrové študentské mítingy od pondelka 20. do stredy 22. novembra. Stáť tu pred mikrofónom pred tridsiatimi rokmi bol pocit, ktorý sa už nedá zopakovať. Vzrušenie, napätie, emocionalita, ale zároveň aj obavy, neistota zmiešané s odhodlaním, rozhorčením a rozhodnosťou, čo nechceme, to všetko sme zažívali práve tu,“ povedal Mikula.

Ocenené osobnosti

Okrem toho si každoročné ocenenie prevzalo 30 študentov a 30 pedagógov. Boli medzi napríklad víťaz robotickej súťaže či medička, ktorá skúma novú metódu abdominálneho posunu pri kombinovanej rekonštrukcii prsníka.

Ocenený bol aj študent teológie, ktorý sa ako animátor venoval deťom utečencov z Eritrey a Filipín v tábore v Jeruzaleme a študentka religionistiky venujúca sa výskumu mayskej keramiky z Guatemaly. Medzi ocenenými pedagógmi bol napríklad právnik Jozef Čentéš, umelec Alojz Drahoš či psychológ Anton Heretik.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X