Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Univerzitná kvapka krvi 2010
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
SITA
1. novembra 2016 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2016

Univerzita Komenského organizuje Univerzitnú kvapku krvi, zapojiť sa môže aj verejnosť

Univerzita Komenského v Bratislave (UK) v spolupráci s Národnou transfúznou službou SR organizuje siedmy ročník Univerzitnej kvapky krvi. Motto najväčšej vysokoškolskej akcie darcovstva krvi je „Pre Teba len kvapka, pre druhého život“.

Podujatie privíta darcov na šiestich odberných miestach od 7. do 10. novembra a následne od 14. do 16. novembra. Informovala o tom hovorkyňa Univerzity Komenského Andrea Földváryová.

Dobročinné podujatie je určené všetkým študentom a zamestnancom Univerzity Komenského, ale aj darcom krvi z radov širokej verejnosti. Mobilný odber krvi odštartujú na Právnickej fakulte UK v pondelok 7. novembra. Nasledovať budú Fakulta telesnej výchovy a športu UK v utorok 8. novembra, Fakulta sociálnych a ekonomických vied UK v stredu 9. novembra a Fakulta managementu UK vo štvrtok 10. novembra. Nasledujúci týždeň bude podujatie od pondelka 14. novembra do stredy 16. novembra na Prírodovedeckej fakulte UK. Jesseniova lekárska fakulta UK v Martine sa do celouniverzitnej akcie zapojí v utorok 15. novembra mobilným odberom na internáte.

„Verím, že siedmy ročník tohto podujatia bude predstavovať povestnú šťastnú sedmičku a podarí sa nám prekonať každoročný počet 400 až 500 darcov. Chcel by som vyjadriť našu vďačnosť a úctu nielen samotným darcom, ale aj tým, ktorí nám každoročne pomáhajú budovať túto univerzitnú tradíciu,“ uviedol rektor UK Karol Mičieta.

Cieľom Univerzitnej kvapky krvi je vytvoriť u študentov návyk pravidelného darcovstva. Iba na Slovensku každoročne spotrebujú približne 180 000 transfúznych jednotiek červených krviniek. Darca krvi dokáže pomôcť až trom pacientom – jednotka odobratej krvi sa totiž spracováva na tri súčasti: koncentrát červených krviniek, krvných doštičiek a čerstvo zmrazená plazma. Lekári krv denne využívajú na záchranu životov pri úrazoch a operáciách, pri transplantácii orgánov a v neposlednom rade slúži onkologickým pacientom.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X