Univerzita Komenského premietne film Ostrým nožom inšpirovaný príbehom zavraždeného študenta Daniela Tupého

Otvorenie_ar_2018_uk.jpg
Aula Univerzity Komenského na Šafárikovom námestí. Foto: Ján Šutý

Univerzita Komenského (UK) premietne dňa 19. februára o 17.30 hod. v Aule UK film Ostrým nožom, ktorý je inšpirovaný skutočným príbehom Daniela Tupého, študenta Filozofickej fakulty UK zavraždeného v roku 2005.

Vražda sa udiala v piatok 4. novembra 2005 na Tyršovom nábreží v Bratislave. Osemčlennú skupinu študentov zozadu napadlo asi 15 ľudí. Po útoku zostalo 6 ľudí zranených, z toho jeden vážne. Daniel Tupý podľahol ôsmim bodným ranám. Jeho vražda nebola dodnes objasnená a vinníci potrestaní.

„Univerzita Komenského sa aj týmto spôsobom rozhodla uctiť si pamiatku Daniela Tupého aj preto, že prejavy násilia, extrémizmu a netolerancie sú v našej spoločnosti stále aktuálne,“ povedal rektor UK prof. Marek Števček.

Filmová projekcia je exkluzívne určená študentom a členom akademickej obce UK.

Zaujímavosťou je, že film sa natáčal v priestoroch Právnickej fakulty UK a Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK.

FMFI UK v Bratislave
Fakulta matematiky, fyziky a informatiky UK. Foto: Ján Šutý

Po skončení filmu sa bude konať moderovaná diskusia s režisérom filmu Teodorom Kuhnom, scenáristom Jakubom Medveckým, producentom Jakubom Viktorínom a otcom zavraždeného Danielom Tupým starším.

Priestor pre spoločenskú diskusiu

Film Ostrým nožom je v réžii Teodora Kuhna. V hlavných úlohách so skúsenými slovenskými hercami Romanom Luknárom, Elou Lehotskou, Davidom Hartlom, Táňou Radevou, Mariánom Mitašom či Janou Oľhovou otvára jednu z najpálčivejších tém v dejinách moderného Slovenska. Zároveň ponúka priestor pre spoločenskú diskusiu na tému spravodlivosti a jej dostupnosti pre bežného občana.

Filmový príbeh otca okrem tragickej udalosti vraždy syna (vysokoškoláka) rieši aj očierňovanie zo strany médií, nečinnosť polície či vlastný pocit viny. Od začiatku sa však zdá, že smrť jeho syna nebude nikdy potrestaná. A vieme, že realita túto domnienku z filmu potvrdzuje – vražda študenta UK Daniela Tupého nie je ani takmer po pätnástich rokoch uzavretá.

Stop rasizmu

Pamiatku zavraždeného Daniela Tupého si Univerzita Komenského pripomína aj tabuľou umiestnenou na hlavnej budove na Šafárikovom námestí na znak odporu akademickej obce proti neonacizmu, rasizmu a intolerancii.

Tabula Daniel Tupy Univerzita Komenskeho.jpg
Pamätná tabuľa je umiestnená na historickej budove UK. Foto: Univerzita Komenského

Filozofická fakulta UK v Bratislave od roku 2011 vyhlasuje Cenu Daniela Tupého, o ktorú sa môžu uchádzať študenti s prácami venovanými problematike prejavov násilia, xenofóbie, rasizmu, nacizmu, netolerancie a ďalších nehumánnych prejavov v slovenskom i medzinárodnom kontexte.

Vstup na podujatie je voľný.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk