Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Historicka_budova_uk.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Historická budova Univerzity Komenského v Bratislave (v strede). Foto: Vladimír Kuric
8. októbra 2018 Zaujímavosti od Ján Šutý, © BratislavaDen.skuniba.sk, © BratislavaDen.sk Diskusia()

Univerzita Komenského si v kategórii prírodných vied vo svete polepšila

V najnovšom meraní svetového rebríčka Round University Ranking (RUR) sa Univerzita Komenského v Bratislave (UK) v kategórii prírodných vied umiestnila na 223. mieste. Oproti minulému roku tak stúpla o 17 priečok a zostáva aj naďalej v striebornej lige, teda v prvej tristovke univerzít.

Merania v tejto kategórii zverejnila RUR rankingová agentúra 2. októbra. V celkovom meraní sa UK umiestnila na 391. mieste (zo 783.) a navyše je jedinou slovenskou univerzitou v tomto rebríčku. Pre porovnanie, Karlova Univerzita v Prahe sa umiestnila na 274. mieste.

Rebríček RUR od roku 2010 pravidelne vyhodnocuje kvalitu vysokých škôl na celom svete, a to na základe 20 ukazovateľov rozdelených do 4 kľúčových oblastí: vzdelávanie (40 %), výskum (40 %), medzinárodná diverzita (10 %) a finančná udržateľnosť (10 %). V oblasti vzdelávania pritom univerzita dosahuje v spomínanej kategórii prírodných vied 80. priečku sveta, čo ju zaraďuje do diamantovej ligy.

Round_university_ranking_rur.jpg
Svetový rebríček Round University Ranking (RUR). Zdroj: roundranking.com

Ranking RUR poskytuje relevantné informácie o celosvetovom vysokoškolskom vzdelávaní s cieľom osloviť všetky zúčastnené strany: študentov, akademickú obec, vedenie univerzít i tvorcov politík. Počas uplynulých 9 rokov bolo v rámci rankingu hodnotených 1100 popredných svetových univerzít z 85 krajín sveta.

Prvé miesto v rebríčku RUR aj tento rok patrí Harvard University. Druhú pozíciu obsadila University of Chicago a na treťom mieste skončila California Institute of Technology (Caltech). Päticu najlepších svetových univerzít uzatvárajú Imperial College London (4. miesto) a Stanford University (5. miesto).

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X