Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Otvorenie_ar_2018_uk.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Aula Univerzity Komenského na Šafárikovom námestí. Foto: Ján Šutý
24. septembra 2018 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od Ján Šutý, © BratislavaDen.skuniba.sk, © BratislavaDen.sk Diskusia()

Univerzita Komenského slávnostne vstúpila do 100. akademického roka

Najstaršia slovenská univerzita – Univerzita Komenského (UK) v Bratislave v pondelok 24. septembra otvorila jubilejný 100. akademický rok. Slávnostného otvorenia sa zúčastnila aj ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová.

Univerzita Komenského bola založená 27. júna 1919. Akademický rok 2018/2019 sa ponesie v znamení osláv storočnice.

Na UK bude v tomto roku študovať približne 26 000 študentov, z toho takmer 8 000 prvákov. Zvýšil sa záujem zahraničných študentov a ich celkový počet sa po prvýkrát v histórii blíži číslu 3 000. Zo zahraničia prichádza takmer 12 % študentov. „S radosťou konštatujem, že sa nám podarilo stabilizovať počet prijatých študentov a zastaviť pokles spôsobený demografickým vývojom. Predbežne evidujeme o takmer 1000 zapísaných študentov v dennej forme štúdia viac ako v predchádzajúcom roku,“ vyhlásil rektor UK Karol Mičieta.

Studenti_pred_aulou_uk.jpg
O jubilejné 100. otvorenie akademického roku 2018/2019 bol veľký záujem. Mnohí študenti sa do auly nedostali a sledovali prenos z chodby na obrazovkách. Foto: Ján Šutý, © BratislavaDen.sk

Za dvadsať rokov vyslala UK v rámci programu Erasmus+ približne 8 200 študentov do zahraničia a prijala takmer 4 000 zahraničných študentov. „V tomto roku očakávame 10-percentný nárast pri všetkých typoch mobilít, pričom počet prichádzajúcich študentov na UK bude ešte vyšší. Celkový počet mobilít v rámci tohto európskeho programu dosiahol na našej univerzite počet 14 000, čo nás radí na čelo tabuľky všetkých slovenských univerzít,“ zdôraznil rektor UK.

vedecký park UK
Rektor Univerzity Komenského (UK) Karol Mičieta. Foto: SITA

Najvyšší predstaviteľ univerzity sa nevyhol ani apelu na nevyhnutnosť reformy vzdelávania na Slovensku. „Nabádame politickú reprezentáciu, aby sa dôraz na vzdelávanie stal nielen proklamovanou prioritou, ale aby sa naplnil v praxi. Vyzývame slovenskú spoločnosť a slovenské autority, aby sa s potrebnou invenciou a adekvátnym úsilím snažili dosiahnuť životné a pracovné podmienky eliminujúce únik mozgov a motivujúce našich odborníkov v zahraničí k návratu domov. Nehovoriac o schopnosti pritiahnuť k nám vedcov medzinárodného a svetového významu,“ povedal rektor UK.

„Základným problémom slovenského univerzitného vzdelávania je totiž jeho podfinancovanie. Sme na chvoste krajín Európskej únie. Slovensko ako jedna z mála krajín vynakladá na vedu a inovácie finančné prostriedky vo výške menej ako jedno percento z HDP. Priemer EÚ je pritom viac ako 2 % HDP,“ uviedol prof. Karol Mičieta. Napriek nedofinancovaniu univerzity sa UK zo všetkých vysokých škôl na svete pohybuje na hranici 2 % najlepších.

Hudobna_skupina_matfyz.jpg
Otvorenie akademického roka spríjemnila i hudobná skupina absolventov Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK. Foto: Ján Šutý, © BratislavaDen.sk

Univerzita Komenského bude svoje výročie pripomínať počas celého akademického roka študentskými i oficiálnymi podujatiami, medzi ktorými nebude chýbať už tradičný AmosFest (24. – 26 septembra), výstava, vydanie publikácií a iné. Ústredné oslavy sa uskutočnia 26. – 28. júna 2019.

Video z otvorenia akademického roka v Aule Univerzity Komenského si môžete pozrieť tu.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X