Univerzita Komenského udelila čestný doktorát generálnemu tajomníkovi OSN Pan Ki-munovi

Pan Ki-mun čestný doktorát
SITA

Pan Ki-mun si prevzal titul Doctor honoris causa na slávnostnom zasadnutí Vedeckej rady UK, rozšírenom o vedecké rady fakúlt UK. Podujatiu predchádzalo stretnutie so študentmi Právnickej fakulty UK.

Prirodzeným svetovým lídrom vnášania porozumenia medzi národmi a mierovej spolupráce, iniciovania medzinárodnej pomoci tým, čo sú v núdzi, a ochrane ľudských práv, je práve Organizácia Spojených národov pod vedením generálneho tajomníka Pan Ki-muna,“ uviedol na slávnostnom ceremoniáli rektor UK Karol Mičieta.

Pan Ki-mun ako generálny tajomník OSN neustále pôsobí na mierové riešenia sporov medzi národmi, šíri myšlienky humanizmu, demokracie a porozumenia medzi národmi, a to nielen v oblasti politiky, ale aj v oblasti praktického práva, právnej vedy a právnického vzdelávania,“ povedal Mičieta v aule UK s tým, že práca šéfa OSN má dopad na celý svet a výsledky priamo ovplyvňujú dianie na Slovensku.

Pan Ki-mun, čestný doktorát
SITA

Čestný doktorát vníma Pan Ki-mun ako zadosťučinenie. „Čestný doktorát je reflexia mojej práce v OSN za mier a ľudské práve na svete,“ povedal šéf OSN. Ten vo svojom príhovore hovoril o klimatických zmenách. Tie, podľa jeho slov, videl na vlastné oči cez víkend aj vo Vysokých Tatrách. Na ochranu našej planéty musia vlády spolupracovať s mimovládnymi organizáciami či akademikmi, uviedol. „Musíme zem urobiť lepším miestom na život pre všetkých ľudí,“ vyzval.

Podľa očakávaní Pan Ki-mun hovoril najmä o migračnej kríze. Uvítal výzvu prezidenta SR Andreja Kisku, aby Slovensko rešpektovalo európske hodnoty. Vyzval na pomoc ľuďom, ktorí utekajú zo svojich domovov pred vojnou, opísal však aj svoju skúsenosť ako utečenca. Zdôraznil, že ako malý chlapec musel utekať pred vojnou do bezpečia. „Bol som hladný, unavený. Bola to práve OSN, kto mne a mojej rodine pomohol,“ podčiarkol šéf Organizácie Spojených národov s tým, že OSN dodnes zachraňuje životy mnohých žien, dievčat, či chorých ľudí, ktorí by zomreli na liečiteľné choroby.

Pan Ki-mun čestný doktorát
SITA

Pan Ki-mun vyzdvihol aj aktivity Slovenska na pôde OSN. Ocenil účasť Slovenska na mierových misiách napríklad na Cypre, ale ocenil aj prácu slovenského diplomata Jána Kubiša, ktorý pôsobí ako šéf misie OSN v Iraku.

UK udeľuje čestnú hodnosť Doctor honoris causa domácim a zahraničným osobnostiam, ktoré významnou mierou prispeli k rozvoju vzdelania, vedy, kultúry, demokracie, všeľudských hodnôt a osobne sa pričinili o pokrok ľudskej civilizácie šírením vzdelanosti a humanizmu.

Pan Ki-mun sa stal 118. držiteľom čestného titulu UK. Medzi osobnosti, ktorým ho univerzita udelila, patria napríklad nemecká kancelárka Angela Merkelová, svetový mikrobiológ Ján Vilček, držiteľ Nobelovej ceny za chémiu Gerhard Ertl, 14. dalajláma a nositeľ Nobelovej ceny za mier Tenzin Gyatso, ale aj vtedajší generálny tajomník OSN Kofi Atta Annam.

Pan Ki-mun čestný doktorát
SITA

Pan Ki-mun prišiel na Slovensko v sobotu, za sebou má stretnutie s prezidentom SR Andrejom Kiskom, ktorý ho na návštevu pozval. Dnes Pan Ki-muna čaká stretnutie s premiérom Robertom Ficom a predsedom parlamentu Petrom Pellegrinim. Poobede navštívi Gabčíkovo, kde sú ubytovaní žiadatelia o rakúsky azyl.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk