Univerzita Komenského v Bratislave poskytne cudzincom na Letnej univerzite výučbu slovenského jazyka aj kultúry

Univerzita Komenského.
Univerzita Komenského. Foto: www.facebook.com

Letná univerzita na pôde Univerzity Komenského v Bratislave (UK) otvorila svoje brány.

V pondelok začala Letná univerzita slovenského jazyka a kultúry s podtitulom 100. výročie založenia Univerzity Komenského v Bratislave. Potrvá do 18. júla. Ako informovala hovorkyňa UK Lenka Miller, v rámci tejto letnej univerzity sa zahraniční študenti a cudzinci budú učiť slovenský jazyk a kultúru.

Program Letnej univerzity sa začína otváracím ceremoniálom v kongresovej sále v Študijnom a kongresovom stredisku Centra ďalšieho vzdelávania UK v Modre-Harmónii v pondelok o 16.00 hod. „Program bude vo všetkých jazykových úrovniach (A1-C1) a pre posilnenie jazykových kompetencií sú pripravené náročnejšie, no o to zaujímavejšie voliteľné lingvisticko-komunikačné semináre, napríklad kapitoly zo štylistiky, etymológie, diskusný klub či škola drámy,“ približuje Miller.

Súčasťou programu bude aj jazykovedná prednáška, stretnutie so známym historikom, s archeologičkou, nácvik folklórnych tancov, ľudových piesní a gastronomický workshop. Účastníci Letnej univerzity môžu taktiež navštíviť kultúrne a historické pamiatky v blízkom a vzdialenom okolí Modry, absolvovať exkurzie do najkrajších miest Slovenska a pamiatok zapísaných v Svetovom dedičstve UNESCO i napísať svoje dojmy z navštívených miest do spoločnej Kroniky LU 2019. Slávnostné ukončenie Letnej univerzity sa bude konať v Modre-Harmónii 18. júla o 16.30 hod.

Motivácia študentov je rôzna

K učeniu sa slovenčiny motivujú študentov rôzne pracovné i osobné dôvody. „Žijem na Slovensku už roky, ale je pre mňa ťažké učiť sa jazyk systematicky popri zamestnaní a rodine. Dúfam, že vzdelávanie počas troch týždňov bez rozptyľovania mi pomôže zlepšiť moju slovenčinu,“ objasňuje dôvody svojej účasti na Letnej univerzite Tamás Miklós Berki z Maďarska.

Thomas Rebold z USA zasa vysvetľuje, že jeho matka, pôvodom zo Slovenska, nedávno zomrela a on by si chcel uctiť jej pamiatku tým, že navštívi miesto jej aj svojich predkov a naučí sa viac o ľuďoch, kultúre, histórii a geografii Slovenska.

Primárnym cieľom Letnej univerzity je teda naučiť sa slovenský jazyk a zdokonaliť sa v ňom, ale aj rozšíriť jazykovedné, literárne či kultúrne a historické poznatky o Slovensku a Bratislave ako hlavnom meste SR. Letnú univerzitu slovenského jazyka a kultúry každoročne organizuje Centrum ďalšieho vzdelávania UK. Tento rok sa uskutoční pod záštitou rektora UK Mareka Števčeka.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk