Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Univerzita Komenského.
Univerzita Komenského. Foto: www.facebook.com
1. júla 2019 Zaujímavosti od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Univerzita Komenského v Bratislave poskytne cudzincom na Letnej univerzite výučbu slovenského jazyka aj kultúry

Letná univerzita na pôde Univerzity Komenského v Bratislave (UK) otvorila svoje brány.

V pondelok začala Letná univerzita slovenského jazyka a kultúry s podtitulom 100. výročie založenia Univerzity Komenského v Bratislave. Potrvá do 18. júla. Ako informovala hovorkyňa UK Lenka Miller, v rámci tejto letnej univerzity sa zahraniční študenti a cudzinci budú učiť slovenský jazyk a kultúru.

Program Letnej univerzity sa začína otváracím ceremoniálom v kongresovej sále v Študijnom a kongresovom stredisku Centra ďalšieho vzdelávania UK v Modre-Harmónii v pondelok o 16.00 hod. „Program bude vo všetkých jazykových úrovniach (A1-C1) a pre posilnenie jazykových kompetencií sú pripravené náročnejšie, no o to zaujímavejšie voliteľné lingvisticko-komunikačné semináre, napríklad kapitoly zo štylistiky, etymológie, diskusný klub či škola drámy,“ približuje Miller.

Súčasťou programu bude aj jazykovedná prednáška, stretnutie so známym historikom, s archeologičkou, nácvik folklórnych tancov, ľudových piesní a gastronomický workshop. Účastníci Letnej univerzity môžu taktiež navštíviť kultúrne a historické pamiatky v blízkom a vzdialenom okolí Modry, absolvovať exkurzie do najkrajších miest Slovenska a pamiatok zapísaných v Svetovom dedičstve UNESCO i napísať svoje dojmy z navštívených miest do spoločnej Kroniky LU 2019. Slávnostné ukončenie Letnej univerzity sa bude konať v Modre-Harmónii 18. júla o 16.30 hod.

Motivácia študentov je rôzna

K učeniu sa slovenčiny motivujú študentov rôzne pracovné i osobné dôvody. „Žijem na Slovensku už roky, ale je pre mňa ťažké učiť sa jazyk systematicky popri zamestnaní a rodine. Dúfam, že vzdelávanie počas troch týždňov bez rozptyľovania mi pomôže zlepšiť moju slovenčinu,“ objasňuje dôvody svojej účasti na Letnej univerzite Tamás Miklós Berki z Maďarska.

Thomas Rebold z USA zasa vysvetľuje, že jeho matka, pôvodom zo Slovenska, nedávno zomrela a on by si chcel uctiť jej pamiatku tým, že navštívi miesto jej aj svojich predkov a naučí sa viac o ľuďoch, kultúre, histórii a geografii Slovenska.

Primárnym cieľom Letnej univerzity je teda naučiť sa slovenský jazyk a zdokonaliť sa v ňom, ale aj rozšíriť jazykovedné, literárne či kultúrne a historické poznatky o Slovensku a Bratislave ako hlavnom meste SR. Letnú univerzitu slovenského jazyka a kultúry každoročne organizuje Centrum ďalšieho vzdelávania UK. Tento rok sa uskutoční pod záštitou rektora UK Mareka Števčeka.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X