Univerzita Komenského v Bratislave sa ako jediná dostala do známeho rebríčka, predbehla vysokú školu v Budapešti

Univerzita komenskeho pravnicka fakulta rigorozna praca mapy.jpg
Foto: ilustračné, www.google.com

Šanghajský rebríček je považovaný za jeden z najprestížnejších. Dostane sa tam tisíc najlepších univerzít sveta.

Na Slovensku nie je veľa vysokých škôl, ktoré sa môžu pochváliť tým, že každý rok zaujmú aj v zahraničí a dostanú sa do prestížnych rebríčkov. Univerzita Komenského v Bratislave (UK) sa umiestnila v šanghajskom rebríčku (známy tiež ako ARWU) ako jediná.

UK si v porovnaní s minulým rokom prilepšila a obsadila 701. – 800. pozíciu, pričom poskočila o 100 priečok. Predbehla napríklad aj budapeštiansku univerzitu, ktorá skončila na 901. – 1000. pozícii.

Najlepšou univerzitou sveta je opäť Harvardova univerzita. Z Českej republiky sa umiestnilo 8 vysokých škôl a najlepšou je Karlova univerzita, získala 301. – 400. pozíciu.

V rebríčku predmetov ShanghaiRanking’s Global Ranking of Academic Subjects skončili i dve ďalšie slovenské univerzity. Do hlavného rebríčka ARWU sa však dostala len UK.

Šanghajský rebríček hodnotí vedy a výskum prostredníctvom týchto ukazovateľov: počet absolventov s Nobelovou cenou alebo Fieldsovou medailou, počet výskumníkov s Nobelovou cenou alebo Fieldsovou medailou, počet výskumníkov so statusom vysokocitovaného výskumníka, počet publikácií v časopisoch Nature a Science, počet publikácií indexovaných v SCI-E a SSCI a akademický výkon per capita.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk