Univerzitná knižnica oslavuje 100. výročie svojho vzniku, pripravila množstvo podujatí a akcii

Univerzitna kniznica v bratislave.jpg

Univerzitná knižnica okrem iného vyhlási aj knižničnú amnestiu.

Univerzitná knižnica v Bratislave (UKB) vyhlási pri príležitosti 100. výročia svojho vzniku knižničnú amnestiu na poplatky za nedodržiavanie výpožičnej lehoty. Trvať bude do 30. októbra. Knižnica zároveň sprístupnila na Barokovom nádvorí na Ventúrskej 11 výstavu s názvom Budovy Univerzitnej knižnice v Bratislave v premenách času.

Jej cieľom je vizuálne dokumentovať premeny historických budov knižnice v priebehu rokov, ktoré zásadne ovplyvnili jej fungovanie. Univerzitná knižnica bude počas celého roka svojho jubilea ponúkať podujatia, výstavy a kampane pre odbornú aj širokú verejnosť. Agentúru SITA o tom informovala generálna riaditeľka UKB Silvia Stasselová.

Výnimočný vplyv

Univerzitná knižnica v Bratislave vznikla 10. októbra 1919, presne pred 100 rokmi. Jej hlavnou devízou sú tradície, na ktorých stoja základy rozsiahlych fondov, odborných činností, ale aj odbornej a kultúrnej spolupráce a reprezentácie Slovenska doma aj v zahraničí na poli kultúrnej diplomacie.

Podľa Stasselovej knižnica od svojho založenia zásadným spôsobom ovplyvnila niekoľko generácií významných vedcov, pedagógov, spisovateľov, právnikov, umelcov, novinárov a množstva osobností spoločenského a kultúrneho života Slovenska. Po komplexnej modernizácii a revitalizácii budov UKB pred 15 rokmi knižnica, okrem primárneho poslania vedeckej knižnice, plní aj rolu Multifunkčného kultúrneho centra.

V októbri 2015 si vzácnu Bašagićovu zbierku islamských rukopisov z historických fondov UKB prišiel osobne pozrieť aj Pan Ki-Mun, vtedajší generálny tajomník Organizácie spojených národov.

Ďalšie k téme

    Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom