Univerzitná nemocnica Bratislava môže prvýkrát čerpať eurofondy, využijú ich na prístroje a modernizáciu

Univerzitna nemocnica eurofondy.jpg
Foto: www.unb.sk

Časť prostriedkov už bola využitá na nákup prístrojového vybavenia a modernizáciu priestorov nemocnice.

Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB) môže vďaka projektu Integrovaný regionálny operačný program (IROP), ktorý predstavuje pomoc z fondov EÚ, vôbec prvýkrát čerpať eurofondy v hodnote až 18,5 mil. eur. Ako informovala hovorkyňa nemocnice Eva Kliská, časť prostriedkov už bola využitá na nákup prístrojového vybavenia a modernizáciu priestorov.

Od nástupu nového vedenia UNB postupne od polovice minulého roka do nemocnice prichádzajú prvé prístroje. „Medzi moje priority v rámci skvalitnenia poskytovania zdravotnej starostlivosti patrí aj efektívne čerpanie eurofondov. Tento projekt považujem za jedinečnú príležitosť pre masívnu obnovu prístrojového vybavenia a tiež vybudovania nových, moderných priestorov, ktoré budú slúžiť pacientom a kvalita zdravotnej starostlivosti sa aj týmto posunie opäť o level vyššie,“ poznamenal riaditeľ UNB Alexander Mayer.

Nákup prístrojov

Z eurofondov plánujú nakúpiť takmer dvetisíc prístrojov a vybudovať nové moderné a multifunkčné operačné sály. „Na jednotlivých pracoviskách najväčšej slovenskej nemocnice už pribudli nové, moderné prístroje, ktoré sú nevyhnutné pri modernizácii a skvalitňovaní starostlivosti o pacientov,“ priblížila hovorkyňa UNB.

V súčasnosti prebieha vyhodnocovanie ponúk v súťaži verejného obstarávania na vybudovanie spondylochirurgie, nákup anesteziologických prístrojov a tiež defibrilátorov v hodnote viac ako 10,5 mil. eur.

Novorodenecké oddelenia

Počas niekoľkých týždňov budú do nemocnice dodané operačné mikroskopy, vyšetrovacie jednotky a tiež zubolekárska zostava, ktorá bude súčasťou prístrojovej obnovy na Klinike ústnej, čeľustnej a tvárovej chirurgie v Nemocnici Ružinov.

Všetky tieto prístroje sú v hodnote takmer milión eur. „V mesiaci január budú vyhlásené ďalšie súťaže na verejné obstarávanie v hodnote viac ako 5,69 mil. eur do ktorých spadajú endoskopické prístroje, sterilizačná technika, RTG prístroje, ale aj zariadenie kuchyne,“ dodala Kliská.

V najbližších týždňoch pribudnú na pracoviská novorodeneckých oddelení UNB nové resuscitačné lôžka pre novorodencov a na gynekologické kliniky zase hybridné pôrodné lôžka. „Veríme, že takto postupne zmodernizujeme všetky pracoviská v našej nemocnici a zefektívnime tak nielen prácu našich zdravotníkov, ale benefitovať z tejto investície budú predovšetkým naši pacienti,“ uzavrel Mayer.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk