Univerzitná nemocnica Bratislava odmieta tvrdenia, že by mali byť jej pacienti v ohrození

Univerzitna nemocnica bratislava mapy.jpg

Vedenie Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) sa dištancuje od vyjadrení, ktoré boli obsahom otvoreného listu zamestnancov neurochirurgickej kliniky, ktorý zaslali poslankyni NR SR za SaS Jane Cigánikovej, a v ktorom sa písalo, že pre podmienky na pracovisku môžu byť vážne ohrození pacienti.

UNB považuje tieto vyjadrenia za šírenie poplašnej správy a chce pacientov ubezpečiť, že zdravotná starostlivosť na klinike neurochirurgie je zabezpečená. Konštatovala to v pondelok hovorkyňa UNB Eva Kliská v tlačovej správe. Obsah listu popisoval dva okruhy problémov.

Pacientov podľa Cigánikovej nie je čím operovať a v budúcnosti sa môže stať, že ich nebude mať kto operovať a ošetrovať. Cigániková vníma ako neprijateľné, že prioritná neurochirurgická klinika má z troch operačných sál funkčnú iba jednu, a to z dôvodu nedostatočného prístrojového vybavenia. „Dokonca ide o tak základné vybavenie, ako sú operačné stoly,“ povedala. Pri probléme nedostatku zdravotníckeho personálu je podľa Cigánikovej nelogické uvažovať o otvorení nového pracoviska v tej istej nemocnici, len v inej budove.

Za chod nemocnice je zodpovedný jej prednosta, tvrdí hovorkyňa

Riaditeľka UNB v spolupráci s rezortom zdravotníctva robí všetky potrebné kroky k tomu, aby na neurochirurgickej klinike bola zabezpečená plnohodnotná zdravotná starostlivosť o pacientov. Zabezpečenie prístrojového vybavenia, ktoré je pre poskytovanie zdravotnej starostlivosti nevyhnutné, nevynímajúc,“ reagovala Kliská.

Hovorkyňa UNB však zdôraznila, že za chod kliniky je v prvom rade zodpovedný jej prednosta. „Akonáhle sa riaditeľka nemocnice o situácii s operačnými stolmi dozvedela, situáciu bezodkladne riešila. Bola zriadená pracovná skupina, ktorá navrhla postup riešenia, ktorý bol konzultovaný aj s pánom docentom Šteňom a ktorý s navrhovaným riešením súhlasil. V rámci konkrétneho riešenia sa zaobstaranie operačného stola bude riešiť zápožičkou, ktorá bude trvať po dobu úspešne ukončeného procesu verejného obstarávania operačných stolov,“ dodala Kliská.

UNB realizovala obnovu vybavenia v minulom roku

Minulý rok sa podľa hovorkyne UNB realizovala obnova prístrojového vybavenia, na kliniku neurochirurgie boli dodané C ramená, monitory vitálnych funkcií, štyri odsávačky a tiež ultrazvukový aspirátor. V súčasnosti je v procese verejné obstarávanie angiografu a operačných stolov.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) v reakcii na list uviedlo, že odmieta šírenie poplašnej správy a snahu o spolitikárčenie uvedenej témy a tvrdo sa dištancuje od tvrdení opozičnej strany SaS. „O situáciu na neurochirurgickej klinike sa zaujímame a sme manažmentom o situácii pravidelne informovaní. Ministerka zdravotníctva sa dnes stretla aj s generálnou riaditeľkou Univerzitnej nemocnice, kde sa o situácii opätovne informovala a uistila ministerku zdravotníctva, že daná klinika je schopná poskytovať adekvátnu zdravotnú starostlivosť a pacient necíti obmedzenia,“ uviedlo v pondelok MZ.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk