Univerzitná nemocnica chce pre zlú epidemickú situáciu posilniť spoluprácu s ambulanciami

Budova Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) v Ružinove, v ktorej sa nachádza odberové miesto COVID-19. Bratislava, 23. november 2021.
Foto: SITA/Branislav Bibel

V UNB je hospitalizovaných 344 pacientov s COVID-19, priestorové a personálne kapacity sú maximálne vyťažené.

Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB) chce posilniť spoluprácu s ambulantnou sférou v rámci Bratislavského kraja.

V súvislosti so zhoršujúcou sa epidemickou situáciou riaditeľ UNB Roland Schaller zvolal stretnutie s predstaviteľmi kraja.

V UNB je aktuálne hospitalizovaných 344 pacientov s COVID-19 a podľa ďalších prognóz bude nárast pokračovať. V rámci reprofilizácie i naďalej navyšujeme lôžka pre COVID pacientov, v súčasnosti sú naše priestorové a personálne kapacity maximálne vyťažené,“ uviedla hovorkyňa UNB Eva Kliská.

Posilnenie spolupráce

Cieľom stretnutia bolo posilniť spoluprácu s ambulantnou sférou pri liečbe pacientov s ľahším alebo stredne závažným priebehom ochorenia.

UNB poskytuje predovšetkým ústavnú zdravotnú starostlivosť. Centrálne prijímacie oddelenia (CPO) sú posledné týždne preťažené pacientmi, ktorí na urgent prichádzajú s diagnózami, ktoré dokážu vyriešiť aj všeobecní lekári. Rovnako absentuje epidemiologická ambulancia pre pacientov s ľahším priebehom, ktorí sú odkázaní na pracoviská urgentu, ktoré majú slúžiť pre akútnejšie stavy,“ upozornila Kliská.

Spoločné riešenia

So zástupcami jednotlivých sfér sme hľadali spoločné riešenia ako posilniť pohotovostné služby pre ambulantných pacientov, ktorých neustále pribúda a sú tak odkázaní najmä na naše pracoviská urgentu, ktoré za posledný mesiac zaznamenali vysoký nárast pacientov, či už s ochorením COVID- 19, alebo inou diagnózou,“ povedal riaditeľ UNB.

O vzájomnú kooperáciu, ktorou dokážu maximalizovať využitie všetkých dostupných kapacít pre COVID pacientov vyžadujúcich si hospitalizáciu, už UNB požiadala aj iné nemocnice a špecializované ústavy v rámci Bratislavského kraja.

Do siete UNB patrí Nemocnica Ružinov, Nemocnica akad. L. Dérera na Kramároch, Nemocnica Staré Mesto a Nemocnica sv. Cyrila a Metoda na Antolskej v Petržalke.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk