Univerzitu Komenského navštívi pri príležitosti konferencie Kvantový časopriestor ‘19 svetoznámy vedec Sir Roger Penrose

Roger penrose.jpg
Zdroj foto: i2.wp.com

Britský teoretický fyzik, matematik a filozof vedy Sir Roger Penrose z Oxfordskej univerzity navštívi vo štvrtok Univerzitu Komenského v Bratislave (UK). Ako informuje webová stránka Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK, návšteva potrvá do piatka.

Penrose zavíta na Slovensko pri príležitosti konferencie Quantum spacetime ‘19 (Kvantový časopriestor ‘19), ktorá bude na pôde Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK. Počas podujatia vystúpia aj ďalší poprední teoretickí fyzici ako Sergio Ferrara, Petr Hořava alebo Kellog Stelle. Konferenciu zorganizovali v rámci medzinárodného programu Quantum structure of spacetime (Kvantová štruktúra časopriestoru), do ktorého sú zapojení aj slovenskí vedci z Katedry teoretickej fyziky Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK.

Podujatie vyvrcholí v piatok 15. februára o 18:00 v Aule UK na Šafárikovom námestí verejnou prednáškou Sira Rogera Penrosa, ktorý je známy aj ako popularizátor vedy. Rozprávať bude na tému Are we seeing Hawking points in the cosmic microwave background? (Vidíme Hawkingove body v žiarení kozmického pozadia?). Návštevníkom priblíži nedávny objav podporujúci teóriu opakujúcej sa histórie vesmíru, na ktorej vývoji sa významnou mierou podieľa.

Penrose je autorom množstva úspešných kníh určených pre širokú verejnosť a za jeho prácu v tejto oblasti mu v roku 2011 udelili cenu Fonseca Prize. „Pre našu fakultu, celú Univerzitu Komenského i Slovensko je nesmiernou cťou, že k nám zavíta jedna z najvýznamnejších súčasných osobností svetovej vedy a poznania, akou je profesor Roger Penrose,” povedal dekan Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK Daniel Ševčovič.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk