Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
seniori
ilustračné: pixabay.com
2. júna 2016 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2016

Univerzitu tretieho veku UK absolvovalo už 8 000 seniorov, najstaršou absolventkou je 96 ročná Niké

Tajomstvo večnej mladosti ducha – to je to, čo ponúka seniorom Univerzita tretieho veku, hovorí 96-ročná absolventka Niké Klimešová-Wagnerová.

Univerzitu tretieho veku Centra ďalšieho vzdelávania Univerzity Komenského v Bratislave absolvovalo za 25 rokov už 8 000 seniorov. Najstaršou absolventkou je 96-ročná Niké Klimešová-Wagnerová, ktorá tu absolvovala už tri študijné odbory. Informovala o tom Andrea Földváryová z oddelenia vzťahov s verejnosťou Univerzity Komenského v Bratislave s tým, že v aktuálnom roku absolvovalo štúdium 413 seniorov, z toho 358 žien.

Medzi najvyhľadávanejšie odbory patria dejiny a pamiatky Bratislavy, dejiny výtvarného umenia, psychológia, regenerácia psychofyzických síl seniorov, lieky a zdravie, záhradníctvo, sedem krát sedem divov Slovenska, história a kultúra Rakúska a UNESCO. „Poslucháči majú možnosť vybrať si z ponuky 35 študijných odborov. Štúdium je formou záujmového nekvalifikačného vzdelávania. V prvom ročníku poslucháči navštevujú prednášky všeobecného základu. Ide o úvodné prednášky k jednotlivým študijným odborom Univerzity tretieho veku, v druhom a treťom ročníku študujú vybraný odbor,“ približuje hlavná metodička Univerzity tretieho veku Nadežda Hrapková.

Výučba je každých 14 dní, keď pre seniorov pripravia jednu tematickú dvojhodinovú prednášku podľa rozvrhu jednotlivých odborov. Po ukončení trojročného štúdia absolventom slávnostne odovzdajú osvedčenie zo záujmového vzdelávania. Mnohí z absolventov sa do lavíc Univerzity tretieho veku vracajú opakovane. Príkladom je aj 96-ročná Niké Klimešová-Wagnerová, ktorá aktuálne absolvovala odbor Dejiny výtvarného umenia. „Tajomstvo večnej mladosti ducha – to je to, čo ponúka seniorom Univerzita tretieho veku na Univerzite Komenského. Nežiť minulosťou, ale klásť si nové úlohy, získavať nové poznatky, a tak sa začleniť do súčasného života,“ vyzdvihuje prínos štúdia Klimešová-Wagnerová, ktorá Univerzitu tretieho veku navštevuje od svojich 87 rokov.

Univerzita tretieho veku ako vôbec prvá inštitúcia svojho druhu na Slovensku vznikla na pôde Univerzity Komenského na jar v roku 1990 a od októbra toho roku začala svoju činnosť pre prvých 235 záujemcov. V decembri 2004 ju začlenili do novovzniknutej súčasti univerzity – Centra ďalšieho vzdelávania Univerzity Komenského v Bratislave. Tohtoročné promócie absolventov Univerzity tretieho veku sa uskutočnia v stredu 8. júna o 10. a 13. hodine v Aule Univerzity Komenského v Bratislave na Šafárikovom námestí.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X