Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Uk ilu konferencia mapy.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná foto : www.google.sk
19. novembra 2018 Správy BratislavaOznamy a dôležité informácie od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Univerzity majú kreovať študijné programy podľa potrieb trhu, zhodujú sa rektori

Univerzity majú kreovať študijné programy podľa potrieb trhu. Zhodli sa na tom rektori univerzít hlavných európskych miest na pôde Univerzity Komenského v Bratislave (UK), ktorá hostila rokovanie siete univerzít hlavných európskych miest UNICA (Network of Universities from the Capitals of Europe).

Ako informovala Lenka Miller z oddelenia vzťahov s verejnosťou UK, sieť združuje 62 univerzít. Prezident univerzitného združenia UNICA Luciano Saso z Univerzity La Sapienza v Ríme informoval o iniciatíve francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona vytvoriť alianciu univerzít v rámci EÚ pre vzájomnú efektívnu spoluprácu a zvýšenie kvality a konkurencieschopnosti európskeho vysokoškolského vzdelávania, vedy, výskumu a inovácií, do ktorého sa chce zapojiť aj UK.

Aktuálne je vo výhľade vytvorenie šiestich prestížnych univerzitných aliancií, pre ktoré Európska komisia vyčleňuje 30 miliónov eur na trojročné obdobie. Každá z univerzitných aliancií by dostala na rozvoj vzájomnej univerzitnej spolupráce na tri roky päť miliónov eur s tým, že univerzity by prispeli 20 percentami zo svojho rozpočtu.

Sme svedkami dynamických zmien v súčasnom kozmopolitom svete a naša spoločnosť čelí mnohým výzvam. Univerzity preto musia byť nevyhnutne zapojené do hľadania vhodných riešení. K tomu je potrebný inovatívny prístup práve tak ako netradičné myšlienky a postupy. Som presvedčený, že naša spolupráca v oblasti vzdelávania, vedy a výskumu spoločne so vzájomnou výmenou hrá dôležitú a možno aj rozhodujúcu úlohu v rozvoji nášho spoločného európskeho priestoru s takým významným inovatívnym potenciálom,“ povedal rektor UK Karol Mičieta.

Rektori univerzít hlavných európskych miest sa zhodli na tom, že tak, ako je dôležité zachytiť a umne nakladať s výdobytkami digitálnej revolúcie, je rovnako dôležitá kontinuita a nadviazanie na generácie predchodcov aj v záujme prípravy osobností s patričným etickým a humanistickým zameraním.

V tejto súvislosti vyzdvihli aj význam humanitných a spoločenských vied, ktoré dokážu nielen pomenovať dianie v súčasnej modernej spoločnosti, ale aj rozpoznať významné spoločenské súvislosti, reagovať na ne a načrtnúť budúce smerovanie diania pre zvýšenie kvality života občanov. Zhodli sa tiež na potrebe interdisciplinarity a multidisciplinarity študijných programov. Zdôraznili, že absolventi vysokých škôl nemajú byť len tí, ktorí si hľadajú miesto na konkurenčnom pracovnom trhu, ale majú pracovné miesta aj vytvárať.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X