Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ponuka práce revízor MHD
Foto: archívne, Facebook/ Dopravný podnik Bratislava

Úprava cestovného v hlavnom meste má znížiť stratu Dopravného podniku Bratislava

Ceny jednorazových a krátkodobých cestovných lístkov sa od júla zvýšia, 15-minútový lístok sa zruší.

Úprava cien cestovného v mestskej hromadnej doprave (MHD) v Bratislave má okrem iného znížiť stratu Dopravného podniku Bratislava (DPB).

Primátor Matúš Vallo v utorok predstavil novú cenu ročného predplatného na MHD. Tá od júla klesne z pôvodných 242,20 eura na 199 eur a má motivovať ľudí k vyššiemu využívaniu MHD po ustúpení pandémie COVID-19.

Naopak, ceny jednorazových a krátkodobých cestovných lístkov sa od júla zvýšia, často využívaný 15-minútový lístok sa dokonca úplne zruší.

Zmena po 6 rokoch

Primátor ďalej skonštatoval, že ceny lístkov na MHD sa v Bratislave nemenili od roku 2015 a tak muselo mesto k tejto nepopulárnej zmene pristúpiť.

Nechceli sme, aby to bolo iba o zdražení. Po zrušení 15-minútového lístka bude síce najlacnejší jednorazový lístok stáť o 20 centov viac, ročná električenka však bude výrazne lacnejšia, a to až o 65 eur,“ skonštatoval Vallo a dodal, že je to významná úspora pre tisícky obyvateľov, ktorí pravidelne cestujú MHD.

Cena súčasného polhodinového jednorazového lístka sa nemení a ostáva na sume 90 centov. Alternatíva by nebola o nič príjemnejšia, znamenala by navýšenie ceny dnešného 15-minútového lístka skoro na úroveň dnešného polhodinového, ktorý by tak tiež musel zdražieť,“ uviedol Vallo na sociálnej sieti.

Komplexná zmena

Úprava cestovného pomôže DPB znížiť prehlbujúcu sa stratu a zároveň v konečnom dôsledku komplexná zmena cenníka robí verejnú dopravu lacnejšou pre tých, ktorí ju denne využívajú,“ odôvodnil Vallo zmeny cien cestovného v bratislavskej MHD.

Táto komplexná zmena je výsledkom dlhých rokovaní medzi mestom, Bratislavským samosprávnym krajom, integrovaným dopravným systémom kraja a ministerstvom dopravy. Skladba cenníka je zároveň kompromisom z pohľadu, kde ubrať a kde pridať,“ doplnil s tým, že nové ceny cestovného majú byť prínosom pre pravidelných cestujúcich MHD.

Aby sme to ale mohli urobiť, tí, ktorí cestujú verejnou dopravou len občas a len na krátke vzdialenosti, zaplatia trochu viac,“ dodal.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X