Úroveň česko-slovenského stavebníctva sa zlepšila

foto: Pixmac

Štyridsať rokov na európskom stavebnom trhu. Takéto číslo si tento rok v septembri pripísala rakúska spoločnosť DELTA Projektconsult zaoberajúca sa projektmi pozemných stavieb. S konateľom bratislavskej dcérskej pobočky, Erikom Štefanovičom o tom, ako sa česko-slovenské stavebníctvo mení a prečo zostáva v hľadaní inšpirácie v Európe.

Budúci rok oslávi bratislavská pobočka DELTY dvadsať rokov. Ako veľmi sa stavebníctvo u nás za ten čas zmenilo?

Historicky sme v Európe vždy boli známi ako dobrí stavitelia. Teraz sa k tejto povesti opäť vraciame. Sme lepší nielen v tom, ako staviame, ale i čím staviame. Posúvame sa smerom na západ, pracujeme s modernejším vybavením a máme veľké množstvo naozaj kvalitných firiem. Už tu nie je ten „divoký východ“ ako pred dvadsiatymi rokmi, kde bolo všetko kostrbatejšie a komplikovanejšie.

Vo všetkých odvetviach sa v súčasnosti rozoberá téma ekológie, súladu s prírodou, šetrného zaobchádzania so zdrojmi. Týka sa to i stavebníctva. Ako sme na tom v tomto smere?

O ekológii a šetrnej výstavbe  sa zatiaľ viac hovorí, ako by sa reálne konalo. Ale špeciálnych typov stavieb pribúda. Práve v Piešťanoch máme investora, ktorý sa myšlienkou na administratívnu budovu postavenú v súlade s ekológiou doslova nadchol. Objektom, v ktorom sídli, predsa dáva najavo svoj postoj k svetu. Pomaly to teda začína fungovať tak, že firmy, ktoré sú na našom trhu úspešné, chcú ukázať, že sa správajú tiež ekologicky a nezáleží im iba na svojom profite, ale chcú fungovať v súlade s prírodou.

Pozorujete podobný trend i v zahraničí?

Všeobecne sa dá povedať, že ľudia sa správajú tak, ako sa správa ich vzor. Napríklad v Rakúsku akcent na dodržiavanie ekologických štandardov dáva štát. Štát ide príkladom. U nás máme zatiaľ čo zlepšovať.

S akým typom problémov sa v stavebníctve najčastejšie stretávate?

U nás podľa mňa chýba vlastná zodpovednosť za jednotlivé procesy. S kolegami často hovoríme o rozdieloch pri realizácii stavebného projektu medzi Rakúskom, Českou republikou, Slovenskom a Ukrajinou. V Rakúsku je napríklad päť zhotoviteľov, ktorí si spolu sadnú a diskutujú o tom, čo a ako urobiť. U nás sa stavitelia často len postavia vedľa seba a čo im kto povie, to slepo urobia. Nepôjdu v realizácii ani o krok ďalej. V tomto sme oproti západným štátom trochu pozadu. Tým ale netvrdím, že by naše stavebníctvo bolo kvalitatívne horšie. Len spôsob spolupráce sa dá podľa môjho názoru ešte vylepšiť.

Ktorá krajina je pre vás v súčasnosti inšpiráciou?

Tento rok som navštívil USA a bol som sklamaný z toho, akým spôsobom tam väčšina ľudí žije. Kvalita výstavby najmä pre účely bývania sa nedá porovnať s úrovňou staviteľstva u nás. Preto je pre mňa inšpiráciou Európa. Ak vydržíme a nenecháme sa odradiť problémami, ktoré v tejto chvíli prežívame, tak by Európa ako celok mohla byť do budúcnosti vzorom pre ostatné krajiny vo svete.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk