Úsek od Mosta SNP po Šafárikovo námestie sa úplne zmení, má byť bezpečnejšie

Razusovo nabrezie doprava maps.jpg
Foto: maps.google.com

V lokalite pribudne samostatný pruh pre cyklistov, práce by mali byť ukončené začiatkom septembra.

V Bratislave zriadia v úseku od Mosta SNP po Šafárikovo námestie v oboch smeroch vo vonkajšom jazdnom pruhu samostatný oddelený pruh pre cyklistov. Zámerom je spraviť nábrežie dostupnejšie a bezpečnejšie pre chodcov a cyklistov.

S prácami na obnove pruhu začnú v pondelok 7. augusta, potrvať by mali do začiatku septembra. Zmenu organizácie dopravy avizoval v tlačovej správe Peter Bubla z oddelenia komunikácie a marketingu Magistrátu hlavného mesta.

Kolízne situácie

Podľa magistrátu nie je prepojenie historického centra a nábrežia ideálne, chodci aj cyklisti musia prechádzať cez štvorprúdovú cestu. Čoraz nebezpečnejší je aj frekventovaný úsek od Mosta SNP po Šafárikovo námestie, ktorý spolu zdieľajú chodci aj cyklisti.

Razusovo nabrezie dunaj cyklopruhy.jpg

Kým po Most SNP v smere z Karlovej Vsi je šírka zdieľaného chodníka pre cyklistov a chodcov približne sedem metrov, od Mosta SNP sa táto šírka zužuje len na štyri metre, čo pre bezpečný pohyb chodcov aj cyklistov už jednoducho nestačí,“ vysvetľuje potrebu zmeny dopravy Bubla.

V mieste zastávok MHD bude avizovaný cyklopruh vedený cez priestor zastávky. V niektorých úsekoch, najmä pri Šafárikovom námestí, pôjde o zmiešaný cyklopruh a buspruh v snahe minimalizovať dopad zmeny na MHD. Bus pruhy budú doplnené aj na Dostojevského rade a tesne pred križovatkou pod Mostom SNP na Nábreží arm. gen. L. Svobodu v smere do centra.

Dopad na dopravu

Pre individuálnu automobilovú dopravu ostane v oboch smeroch zachovaný jeden jazdný pruh. „Uvedomujeme si, že táto zmena bude mať dopad na individuálnu automobilovú dopravu a predpokladáme jej čiastočné utlmenie. Tým, ktorí cestu po nábreží používajú ako tranzit medzi východnou časťou Bratislavy a Ružinovom, odporúčame využívať obchvat cez Einsteinovú s použitím Mosta Apollo, ktorý je na rozdiel od nábrežia pre takúto tranzitnú dopravu dimenzovaný,“ radí Bubla.

S vyhradením cyklopruhu súvisia aj viaceré zmeny v križovatkách, o ktorých bude hlavné mesto ešte informovať. „Som si vedomý, že táto zmena nemusí byť najmä pri jej spustení všeobecne populárna. Utlmenie tranzitu cez nábrežie a presmerovanie dopravy na cesty, ktoré sú na tranzit dimenzované je ale krok, ktorý neznamená veľkú obchádzku ani pre vodičky a vodičov. Nám všetkým však prinesie lepšie prepojenie centra a Dunaja a bezpečnejší priestor pre oddych, relax a prechádzky mestom,“ skonštatoval primátor hlavného mesta Matúš Vallo.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk