Ústredný krízový štáb zavádza opäť prísne opatrenia proti šíreniu koronavírusu

Predseda vlády SR Igor Matovič (vľavo) počas tlačovej konferencie k sprísňovaniu opatrení proti šíreniu nového koronavírusu v rámci zasadnutia Ústredného krízového štábu SR na Úrade vlády SR. Bratislava, 11. október 2020.
Foto: SITA/Branislav Bibel

Zavreté budú aj fitness centrá, wellness, kúpaliská, akvaparky a sauny.

Ústredný krízový štáb prijal na nedeľňajšom rokovaní viacero opatrení, platiť budú od 15. októbra. Ako na tlačovej besede informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí, Ústredný krízový štáb rozhodol, že od štvrtka bude povinné nosenie rúška aj v exteriéri v obciach a mestách.

Výnimku bude mať nosenie rúška mimo obcí a miest pre rodinu, alebo ak ľudia budú od seba vzdialení viac ako päť metrov.

Takisto bude platiť zákaz všetkých hromadných podujatí, na vláde sa v pondelok prerokuje aj zákaz zhromažďovania nad šesť ľudí.

Fitness centrá a wellness

Prevádzky verejného stravovania budú môcť od štvrtka vydávať jedlo len zabalené a so sebou alebo ho podávať iba v exteriéri. Zavreté budú aj fitness centrá, wellness, kúpaliská, akvaparky a sauny.

Obchody a nákupné centrá musia dodržať pravidlo maximálne jednej osoby na 15 metrov štvorcových za dodržiavania rozostupov a všetkých protiepidemických opatrení.

Do nákupných centier bude možné vstúpiť len po odmeraní teploty, povolený vstup bude teda iba osobám, ktoré nevykazujú žiadne príznaky ochorenia.

Vyhradené hodiny

Platiť budú aj vyhradené hodiny potravín a drogérie pre seniorov nad 65 rokov od 9:00 do 11:00. Nakupovať však budú môcť aj v iné časy. Pre stredné školy platí distančné vzdelávanie už od pondelka 12. októbra.

Pondelkom sa rušia aj všetky krúžky, mimoškolská aktivita a všetko, čo nesúvisí priamo so samotným vzdelávaním, s výnimkou individuálnej výučby.

Reštaurácie a bohoslužby

Reštaurácie a kaviarne môžu byť otvorené, ale nemôžu podávať jedlo a nápoje priamo v interiéri. Podávať ho môžu buď zabalené so sebou, alebo v exteriéri. Zákazníci si teda jedlá alebo nápoje kúpia, ale musia si to vyniesť von a skonzumovať vonku alebo doma. Aj tu bude platiť pravidlo, že v interiéri baru alebo reštaurácie môže byť jedna osoba na 15 metrov štvorcových,“ povedal minister zdravotníctva.

Ako uviedol, zakázané budú aj bohoslužby. Zrušené budú aj všetky kultúrne podujatia s výnimkou najvyšších líg vo futbale, hokeji, basketbale, volejbale a hádzanej.

Budú sa však hrať bez divákov a hráči budú testovaní na prítomnosť koronavírusu.

Platnosť opatrení

Predseda vlády Igor Matovič oznámil, že opatrenia budú platiť dovtedy, kým sa sedemdňový kĺzavý medián nezníži pod hodnotu 500.

V prípade krstov, sobášov či pohrebov bude v interiéri platiť pravidlo jedného človeka na 15 metrov štvorcových. Pri pohrebe v exteriéri bude potrebné dodržiavanie dvojmetrových odstupov. Premiér dodal, že štát bude kompenzovať výpadky príjmov ľudí, ktorých sa tieto obmedzenia dotknú.

Použijeme nástroje, ktoré sme mali v prvej vlne, prípadne sa dohodneme aj na ďalších kompenzáciách. V žiadnom prípade nechceme, aby niekto znášal celú ťarchu iba na vlastnom chrbte,“ uzavrel.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk