Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Psychologia tyzden vedy a techniky mozog univerzum ilustracna gi.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná foto: Gettyimages
5. novembra 2018 Podujatia a akcie Bratislava od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Utorok počas Týždňa vedy a techniky bude patriť psychológii

Utorok 6. novembra bude vrámci Týždňa vedy a techniky patriť psychológii. Cieľom podujatia Utorok so psychológiou je priblížiť verejnosti, čo všetko psychológia skúma, a ako nám dokáže pomôcť v bežnom živote.

O 9.00 hodine bude v Centre vedecko-technických informácií prednášať o závislostiach detská psychologička Mária Tóthová Šimčáková, ktorá sa práci s deťmi, rodinami i školami venuje už 25 rokov. Bude hovoriť o tom, že človek môže byť závislý na čomkoľvek. Najčastejšie sa slovo závislosť spája s drogami či alkoholom, čoraz viac sa však prejavujú aj nové druhy závislostí, ako napríklad internet, smartfóny, sociálne siete. Závislosťou od spomínaných aktivít je ohrozené už každé štvrté dieťa na Slovensku.

Popoludní budú o neuropsychológii prednášať dvaja hostia − Michal Hajdúk a Petra Brandoburová. V prednáške predstavia aktuálny projekt NEUROPSY, ktorého cieľom je vytvorenie psychologických testov na meranie pamäti, pozornosti, rýchlosť spracovania informácii u zdravých aj u ľudí s rôznymi psychickými poruchami.

Na príklade troch rôznych psychických porúch priblížia, ako narušené kognitívne procesy môžu viesť k rôznym symptómom duševných porúch. V prípade depresie vysvetlia, aký je vzťah medzi kogníciou, smutnou náladou a neschopnosťou tešiť sa. Prednášajúci vysvetlia, prečo oslabenie kognitívnych funkcií u pacientov so schizofréniou spôsobuje závažné problémy pri zvládaní každodenného života, a ako môže komplexné vyšetrenie kognitívnych funkcií odhaliť Alzheimerovu chorobu v jej skorých štádiách.

Predpoludnajšia prednáška je určená organizovaným skupinám zo stredných škôl, ktoré sa môžu prihlasovať na email: [email protected] Popoludňajšia prednáška je určená širokej verejnosti a bude o 17.00 hod. Vstup na prednášku je voľný.

Viac informácií je dostupných na www.tyzdenvedy.sk a www.imbm.sk.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X