Útulku pre zvieratá vo Vrakuni hrozí zrušenie

Po vianociach konèia zvieratá v útulkoch
ilustračné SITA

Bratislavská radnica totiž prevádzkovateľovi útulku – občianskemu združeniu Asociácia ochrancov zvierat, vypovedala nájomnú zmluvu a zrušila spoluprácu, od začiatku roku mesto prestalo prispievať aj na chod útulku. Dôvodom je chýbajúce registračné číslo od veterinárnej správy.

BRATISLAVA 7. októbra – Prvému bratislavskému útulku pre opustené zvieratá, ktorý na mestských pozemkoch vo Vrakuni prevádzkuje občianske združenie Asociácia ochrancov zvierat, hrozí zrušenie. Mesto sa totiž rozhodlo s občianskym združením rozviazať spoluprácu, od začiatku roka im zastavilo príspevok na chod útulku a dalo výpoveď z nájmu. Dôvodom je podľa bratislavskej radnice to, že útulok nespĺňa ani základné požiadavky a chýba mu registračné číslo od Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy (RVPS) v Bratislave. Asociácia síce priznáva, že registračné číslo nemá, no podľa predsedníčky občianskeho združenia Ivety Havranovej to nie je ich chyba, o číslo totiž žiadali s dostatočným predstihom, splnili podmienky, no aj tak ho nedostali. Za celým problémom preto vidia niečo iné, celý postup bol podľa asociácie tendenčný a vopred pripravovaný.

V útulku vo Vrakuni má svoj domov v súčasnosti 23 mačiek a tri psy. Hrozí im však, že k 8. októbru skončia na ulici. Bratislavská radnica sa totiž rozhodla útulok k tomuto dňu zrušiť. „Bratislavský útulok pre mačky na Rebarborovej ulici, ktorý prevádzkuje Asociácia ochrancov zvierat nespĺňal požadované náležitosti,“ vysvetľuje dôvody hovorkyňa Bratislavy Ivana Skokanová. Ako dodala, podľa novej vyhlášky je prevádzkovateľ útulku povinný vybaviť povolenie, resp. registračné číslo od veterinárnej správy. O to síce Asociácia ochrancov zvierat požiadala, no v stanovenom termíne do 30. júna 2015 číslo nedostala. Prevádzkovateľ útulku však tvrdí, že pri vybavovaní registračného čísla nezlyhali, o pridelenie čísla žiadali totiž už v polovici mája. Navyše podľa Havranovej mali udelenie čísla od veterinárnej správy prisľúbené, keďže splnili všetky podmienky – mali zriadenú karanténnu miestnosť pre prijaté zvieratá, potvrdenie od zvereného veterinára o tom, že všetky zvieratá sú klinicky zdravé, zaočkované a sterilizované, vybudovali prijímaciu kanceláriu pre záujemcov o zvieratá v útulku. Registračné číslo však do stanoveného termínu nedostali, mesto sa preto rozhodlo útulku vypovedať zmluvu. Celý postup sa však Asociácii ochrancov zvierat akosi nepozdáva. „Podľa nás bol tento postup tendenčný a dopredu pripravovaný. Napríklad vôbec nechápem, prečo kontrola z RVPS prišla až šesť dní pred termínom vydania registračného čísla a nie skôr,“ vysvetľuje Havranová. Bratislavská radnica to však vidí inak, podľa Skokanovej pri kontrole totiž veterinárna správa zistila viacero porušení. „Útulok nespĺňal napríklad jednu zo základných požiadaviek karantény, ktorú by mal mať v rámci príjmu nových zvierat. Na základe týchto nedostatkov preto RVPS ani nezačala konanie na pridelenie potrebného registračného čísla,“ dodala hovorkyňa Bratislavy. Pre chýbajúce registračné číslo teda mesto s občianskym združením rozviazalo zmluvu o spolupráci a zrušili im aj prenájom. Útulok ročne od mesta dostával na chod vyše 6 600 eur. Aj to je minulosť, podľa Havranovej mesto od januára tohto roka príspevok zastavilo.

Asociácia ochrancov zvierat sa teraz obáva, čo bude so zvieratami z útulku. Radnica tvrdí, že na ulici neskončia, umiestniť ich chcú do zariadenia Slobody zvierat. Tam ostanú, až kým im nenájdu nový domov. Mesto síce so súčasným prevádzkovateľom rozviazalo zmluvy, no útulok úplne zrušiť nechcú. Podľa Skokanovej premýšľajú, že by mohol ďalej fungovať napríklad ako mestský útulok, ktorý by prevádzkovalo hlavné mesto. Nevylučujú ani to, že by zariadenie fungovalo v rovnakej forme ako doteraz, teda že by ho prevádzkoval nejaký tretí subjekt.

Prvý bratislavský útulok na Rebarborovej ulici vo Vrakuni funguje už takmer 20 rokov. Ako priblížila Havranová, v roku 1996 si občianske združenie prenajalo zdevastovanú budovu vo Vrakuni a začali s jej rekonštrukciou a budovaním voliér. Všetky náklady podľa nej platili z vlastného vrecka.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk