Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
UNB, Univerzitná nemocnica Bratislava
ilustračné: SITA
4. apríla 2017 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2017

Útvar hodnoty za peniaze zhodnotil projekt novej UNB

Pre úspech zvoleného modelu financovania novej Univerzitnej nemocnice v Bratislave (UNB) sú kľúčové zmluvné podmienky. Tie by mali manažéra zdravotnej starostlivosti motivovať dosiahnuť zisk pri zachovaní vysokých štandardov kvality a dostupnosti starostlivosti. Vyplýva to z hodnotenia Koncepcie novej UNB, ktoré v pondelok zverejnil Útvar hodnoty za peniaze na Ministerstve financií SR.

„Projekt prináša podľa útvaru hodnotu za peniaze s čistou súčasnou hodnotou 289 mil. eur. Investícia sa má finančne vrátiť do roku 2032. Výstavba novej nemocnice a reorganizácia zároveň očakáva prínosy z lepšej starostlivosti a zníženia odvrátiteľnej úmrtnosti,“ uvádza sa v hodnotení.

Ako sa ďalej píše v stanovisku, analýza ponuky a dopytu nepočíta s plánovanou súkromnou koncovou nemocnicou v lokalite Bory s očakávanou kapacitou 400 lôžok. „Nová UNB (Rázsochy a Ružinov) má byť zisková a je rentabilná aj ako samostatná investícia. Pozitívne riziká pre návratnosť investície predstavuje možné zmenšenie podlahovej plochy novej budovy (20 mil. eur) a predaj Kramárov,“ konštatovali analytici.

Lokalita pre novú nemocnicu (Rázsochy) bola podľa stanoviska vybratá kvalitatívnym hodnotením bez finančného porovnania alternatív Patrónka, Vajnory a Ružinov. „Analýza nevysvetľuje ponechanie Starého mesta alebo vyradenie Kramárov. Alternatíva predaja Starého mesta nebola analyzovaná,“ dodali analytici.

Ministerstvo zdravotníctva SR plánuje postaviť v Bratislave novú nemocnicu v lokalite Rázsochy a rekonštruovať a dostavať nemocnicu v Ružinove. Súčasťou projektu je reorganizácia UNB, zmena ostatných nemocníc na špecializované (Staré Mesto, Podunajské Biskupice) a všeobecné (Petržalka). Nemocnica Kramáre má byť zrušená po dostavaní novej nemocnice v roku 2023. Odhadované investičné náklady projektu sú 324 mil. eur (bez DPH).

Financovanie štátom spolu s obstaraním súkromného manažéra zdravotnej starostlivosti (hybridný model) vyhodnotilo MZ SR ako nákladovo efektívnejšie ako PPP aj ako variant so štátnym financovaním a manažmentom. Súkromný manažér má ušetriť počas výstavby aj prevádzky novej nemocnice.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X