Útvar hodnoty za peniaze zhodnotil projekt novej UNB

UNB, Univerzitná nemocnica Bratislava
ilustračné: SITA

Pre úspech zvoleného modelu financovania novej Univerzitnej nemocnice v Bratislave (UNB) sú kľúčové zmluvné podmienky. Tie by mali manažéra zdravotnej starostlivosti motivovať dosiahnuť zisk pri zachovaní vysokých štandardov kvality a dostupnosti starostlivosti. Vyplýva to z hodnotenia Koncepcie novej UNB, ktoré v pondelok zverejnil Útvar hodnoty za peniaze na Ministerstve financií SR.

„Projekt prináša podľa útvaru hodnotu za peniaze s čistou súčasnou hodnotou 289 mil. eur. Investícia sa má finančne vrátiť do roku 2032. Výstavba novej nemocnice a reorganizácia zároveň očakáva prínosy z lepšej starostlivosti a zníženia odvrátiteľnej úmrtnosti,“ uvádza sa v hodnotení.

Ako sa ďalej píše v stanovisku, analýza ponuky a dopytu nepočíta s plánovanou súkromnou koncovou nemocnicou v lokalite Bory s očakávanou kapacitou 400 lôžok. „Nová UNB (Rázsochy a Ružinov) má byť zisková a je rentabilná aj ako samostatná investícia. Pozitívne riziká pre návratnosť investície predstavuje možné zmenšenie podlahovej plochy novej budovy (20 mil. eur) a predaj Kramárov,“ konštatovali analytici.

Lokalita pre novú nemocnicu (Rázsochy) bola podľa stanoviska vybratá kvalitatívnym hodnotením bez finančného porovnania alternatív Patrónka, Vajnory a Ružinov. „Analýza nevysvetľuje ponechanie Starého mesta alebo vyradenie Kramárov. Alternatíva predaja Starého mesta nebola analyzovaná,“ dodali analytici.

Ministerstvo zdravotníctva SR plánuje postaviť v Bratislave novú nemocnicu v lokalite Rázsochy a rekonštruovať a dostavať nemocnicu v Ružinove. Súčasťou projektu je reorganizácia UNB, zmena ostatných nemocníc na špecializované (Staré Mesto, Podunajské Biskupice) a všeobecné (Petržalka). Nemocnica Kramáre má byť zrušená po dostavaní novej nemocnice v roku 2023. Odhadované investičné náklady projektu sú 324 mil. eur (bez DPH).

Financovanie štátom spolu s obstaraním súkromného manažéra zdravotnej starostlivosti (hybridný model) vyhodnotilo MZ SR ako nákladovo efektívnejšie ako PPP aj ako variant so štátnym financovaním a manažmentom. Súkromný manažér má ušetriť počas výstavby aj prevádzky novej nemocnice.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk