Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Madarska kultura pixabay.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
9. mája 2018 Podujatia a akcie Bratislava od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Úvod júna bude v hlavnom meste patriť Týždňu maďarskej kultúry

Na spojenia maďarskej a slovenskej kultúry poukáže už po piaty raz festival Viac ako sused – Týždeň maďarskej kultúry v Bratislave. Výstavy, koncerty, aj hosťovanie Maďarského národného baletu na festivale SND Eurokontext.sk ponúkne od 4. do 10. júna.

Ako na stredajšej tlačovej besede informovali organizátori podujatia z Maďarského inštitútu a Maďarského veľvyslanectva v Bratislave, programom chcú zaujať dospelých, mládež aj deti, milovníkov klasických aj nových foriem umenia – divadla, výtvarného umenia aj módy, hudby, literatúry a aj gastronómie. Na výber bude z viac ako dvoch desiatok rôznych akcií.

Koncert i balet

Piaty ročník festivalu otvorí 4. júna spoločný koncert klavírneho virtuóza Jánosa Balázsa a Komorného orchestra Festivalu Cziffra vo veľkej koncertnej sále Slovenského rozhlasu. Organizátori upozornili aj na hosťovanie Maďarského národného baletu na festivale Eurokontext.sk. Svetoznámy súbor sa na doskách Slovenského národného divadla predstaví vôbec po prvý raz, a to 7. júna s tanečným spracovaním troch skladieb Bélu Bartóka. Predstavenie Bartókov tanečný triptych ponúkne tri časti – Drevený princ, Tanečná suita a Zázračný mandarín od choreografov Pála Frenáka, Zsolta Juhásza a Lászlóa Seregiho. Projektový manažér Baletu SND Peter Antalík na tlačovej besede pripomenul, že Béla Bartók veľmi ovplyvňoval celý náš región a hlásia sa k nemu hudobne aj Slováci. Predstavenie považuje za atraktívne pre rôzne divácke skupiny, keďže každá jeho časť je iná pohybovo aj výtvarne.

Vyšehradská štvorka

Tohtoročný festival Viac ako sused – Týždeň maďarskej kultúry v Bratislave sa koná počas maďarského predsedníctva Visegrádskej štvorky (V4), na čo upozorní aj jeho program. Výsledkom maďarského predsedníctva V4 je venované 7. júna sympózium, ktoré zároveň predstaví ciele následného slovenského predsedníctva V4. Po sympóziu sa uskutoční okrúhly stôl odborníkov na tému úspešnej spolupráce krajín strednej Európy. Histórii a súčasnosti spolupráce v strednej Európe bude venovaná i sprievodná výstava.

Na 9. jún je v pláne Deň vyšehradskej hudby. Organizátori ďalej upozorňujú aj na spoločný koncert svetovo uznávanej maďarskej huslistky a speváčky Katice Illényi a bratislavského komorného orchestra Capella Istropolitana (8. jún), prehliadku tvorby známych maďarských módnych návrhárov (10. jún) či na kultúrno-gastronomický festival (8.-11. júna) alebo na koncerty viacerých populárnych maďarských skupín na Hviezdoslavovom námestí od 7. do 10. júna. Podrobnosti o celom programe možno nájsť na webstránke Maďarského inštitútu v Bratislave.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X