ÚVZ SR varuje pred mrazenou zeleninou, našla sa v nej baktéria, ktorá je zdraviu nebezpečná

Zelenina pixabay.jpg
ilustračné: pixabay.com

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky upozornil prostredníctvom svojej webovej stránky na mrazenú zeleninu, ktorá obsahuje zdraviu nebezpečnú baktériu. 

Ako uviedol ÚVZ SR, v stredu 11. júla tohto roka mu boli z národného kontaktného bodu pre Rýchly výstražný systém pre potraviny a krmivá (RASFF) V Slovenskej republike zaslané zistenia k výskytu Listeria monocytogenes. Táto baktéria sa nachádza v mrazenej sladkej kukurici a zeleninových zmesiach, ktoré mrazenú kukuricu obsahujú. Podľa informácií ÚVZ SR, boli tieto mrazené zeleninové výrobky dodané aj na územie Slovenska.

Konkrétne sem boli dodané týmito distribútormi – VOS HO&PE FAMILY s. r. o., Priemyselná ulica 1, 059 51 Poprad- Matejovce a Ryba Žilina, spol. s r.o., Hviezdoslavova 5, 010 01 Žilina. „Príslušné regionálne veterinárne a potravinové správy vykonali v predmetných spoločnostiach úradné kontroly a zistili, že inkriminované výrobky boli distribuované v SR aj zariadeniam spoločného stravovania,“ píše sa na webe Úradu verejného zdravotníctva SR.

Na základe poskytnutých informácií začali Regionálne úrady verejného zdravotníctva so sídlom v SR vykonávať od piatka 13. júla 2018 kontroly v zariadeniach spoločného stravovania podľa poskytnutých distribučných zoznamov so zameraním sa na výskyt predmetných nevyhovujúcich výrobkov a overenie, prípadné zabezpečenie ich stiahnutia z trhu.

Úrad ďalej uviedol, že Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) vydal dňa 3. júla tohto roka stanovisko, z ktorého vyplynulo, že vypuknutie infekcií spôsobených práve uvedenou invazívnou baktériou Listeria monocytogenes (L. monocytogenes), „potvrdených sekvenáciou celého genómu (WGS) a spojených s konzumáciou mrazenej kukuricou a prípadne s inou zmrazenou zeleninou, sa od roku 2015 vyskytlo v piatich členských štátoch EÚ (Rakúsko, Dánsko, Fínsko, Švédsko a Spojené Kráľovstvo). K 15. júnu 2018 bolo hlásených 47 prípadov a 9 úmrtí súvisiacich s infekciou (úmrtnosť súvisiaca s nákazou 19 %). Analýza WGS z 29 izolátov L. monocytogenes nehumánneho pôvodu zistila, že sú úzko späté s viacnárodným humánnym klasterom L. monocytogenes sérotypu IVb, multilokusovej sekvencie typu 6 (ST6). Väčšina nehumánnych izolátov bola odobratá v roku 2017 zo sezónnych produktov: hlavne z mrazenej kukurice (13 vzoriek), mrazené zeleninové zmesi obsahujúce kukuricu (8 vzoriek), mrazeného špenátu (1) a mrazených zelených fazuliek (1),“ píše sa na webe Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk