Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zelenina pixabay.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
13. júla 2018 Správy BratislavaOznamy a dôležité informácie od BratislavaDeň.skBratislavaDeň.sk, ÚVZ SR Diskusia()

ÚVZ SR varuje pred mrazenou zeleninou, našla sa v nej baktéria, ktorá je zdraviu nebezpečná

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky upozornil prostredníctvom svojej webovej stránky na mrazenú zeleninu, ktorá obsahuje zdraviu nebezpečnú baktériu. 

Ako uviedol ÚVZ SR, v stredu 11. júla tohto roka mu boli z národného kontaktného bodu pre Rýchly výstražný systém pre potraviny a krmivá (RASFF) V Slovenskej republike zaslané zistenia k výskytu Listeria monocytogenes. Táto baktéria sa nachádza v mrazenej sladkej kukurici a zeleninových zmesiach, ktoré mrazenú kukuricu obsahujú. Podľa informácií ÚVZ SR, boli tieto mrazené zeleninové výrobky dodané aj na územie Slovenska.

Konkrétne sem boli dodané týmito distribútormi – VOS HO&PE FAMILY s. r. o., Priemyselná ulica 1, 059 51 Poprad- Matejovce a Ryba Žilina, spol. s r.o., Hviezdoslavova 5, 010 01 Žilina. „Príslušné regionálne veterinárne a potravinové správy vykonali v predmetných spoločnostiach úradné kontroly a zistili, že inkriminované výrobky boli distribuované v SR aj zariadeniam spoločného stravovania,“ píše sa na webe Úradu verejného zdravotníctva SR.

Na základe poskytnutých informácií začali Regionálne úrady verejného zdravotníctva so sídlom v SR vykonávať od piatka 13. júla 2018 kontroly v zariadeniach spoločného stravovania podľa poskytnutých distribučných zoznamov so zameraním sa na výskyt predmetných nevyhovujúcich výrobkov a overenie, prípadné zabezpečenie ich stiahnutia z trhu.

Úrad ďalej uviedol, že Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) vydal dňa 3. júla tohto roka stanovisko, z ktorého vyplynulo, že vypuknutie infekcií spôsobených práve uvedenou invazívnou baktériou Listeria monocytogenes (L. monocytogenes), „potvrdených sekvenáciou celého genómu (WGS) a spojených s konzumáciou mrazenej kukuricou a prípadne s inou zmrazenou zeleninou, sa od roku 2015 vyskytlo v piatich členských štátoch EÚ (Rakúsko, Dánsko, Fínsko, Švédsko a Spojené Kráľovstvo). K 15. júnu 2018 bolo hlásených 47 prípadov a 9 úmrtí súvisiacich s infekciou (úmrtnosť súvisiaca s nákazou 19 %). Analýza WGS z 29 izolátov L. monocytogenes nehumánneho pôvodu zistila, že sú úzko späté s viacnárodným humánnym klasterom L. monocytogenes sérotypu IVb, multilokusovej sekvencie typu 6 (ST6). Väčšina nehumánnych izolátov bola odobratá v roku 2017 zo sezónnych produktov: hlavne z mrazenej kukurice (13 vzoriek), mrazené zeleninové zmesi obsahujúce kukuricu (8 vzoriek), mrazeného špenátu (1) a mrazených zelených fazuliek (1),“ píše sa na webe Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X