Už je známy program Bratislavských mestských dní. Čo na vás čaká?

BRATISLAVA: Deň otvorených dverí samosprávy
ilustračné: SITA

Bratislavské mestské dni ponúknu počas víkendu približne sto rôznych podujatí. Novinárom to v pondelok oznámil primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal s tým, že podujatie sa uskutoční od piatka 20. apríla do nedele 22. apríla.

„V sobotu o 10.00 pod Michalskou bránou odpečatíme brány mesta a symbolicky tak pozveme Bratislavčanov aj návštevníkov mesta na mestské dni. Otvorené dvere budú napríklad v Primaciálnom paláci, kde každého rád privítam, ako aj v mestských múzeách, galériách, ZOO a ďalších mestských organizáciách,“ uviedol ďalej Nesrovnal.

Novinky v programe

Tohtoročnou novinkou podujatia sú mestské trhy na Primaciálnom námestí, ktoré ponúknu občerstvenie, rôzne výrobky, ale aj hudobný a kultúrny program. Ďalšou novinkou je program pre deti na Tyršovom nábreží v Petržalke, kde bratislavský mestský podnik Odvoz a likvidácia odpadu a.s. (OLO) ponúkne cyklopreteky, cirkusové predstavenia či smetiarske auto.

Lákadlom má byť aj ZOO, kde mestská polícia pre návštevníkov pripraví ukážky kynológie a hipológie a v nedeľu tam primátor Bratislavy pokrstí zebrie mláďatko. Na vyhliadkové plavby loďou po Dunaji sa môžu ľudia tešiť v sobotu. Stačí si vyzdvihnúť bezplatné vstupenky v Kancelárii prvého kontaktu na prízemí budovy magistrátu hlavného mesta, a to v stredu 18. apríla od 9. hodiny. Aj tento rok bude výnimočne počas podujatia sprístupnená kostnica pod kaplnkou Sv. Jakuba na Námestí SNP ako aj ostrov Sihoť.

Oslava výročí

Múzeum mesta Bratislava oslavuje tento rok 150 rokov a pri tejto príležitosti pripravilo viaceré podujatia. V piatok o 21. hodiny sa na priečelí Starej radnice uskutoční vizuálna šou, ktorá zmapuje príbeh Múzea mesta Bratislava. K 25. výročiu Bratislavy ako hlavného mesta samostatného Slovenska pripravilo múzeum výstavu v Justiho sieni Primaciálneho paláca. Na strednom hrade Hradu Devín bude výstava Magická osmička v dejinách Slovenska. Galéria mesta Bratislavy pripravila v obrazárni Primaciálneho paláca výstavu obrazov historických osobností Bratislavy.

Súčasťou Bratislavských mestských dní bude aj udeľovanie najvýznamnejšieho samosprávneho ocenenia mesta Bratislavy – ceny primátora hlavného mesta. Cena sa udeľuje už 26 rokov a mená tohtoročných ocenených sa ľudia dozvedia v piatok.

Možnosť športovať

Cez víkend čaká ľudí aj Námestie detí na Hlavnom námestí, kde budú svoju tvorivú činnosť prezentovať deti z mestských centier voľného času a základných umeleckých škôl, Dobrý trh Jakubák na Jakubovom námestí či tematické prehliadky mestom, napríklad Po stopách Milana Rastislava Štefánika, ďalej Bratislava ´93, ktorá zmapuje dejiny Bratislavy ako hlavného mesta Slovenska a ďalšie.

Pre športovcov sprístupní Správa telovýchovných a rekreačných zariadení Bratislavy viaceré športoviská, napríklad zimný štadión v Dúbravke, bedmintonové kurty na Harmincovej či plaváreň na Pasienkoch. Milovníci prírody si prídu na svoje na Partizánskej lúke, kde budú v sobotu Lesnícke hry. Na bratislavskom závodisku bude v nedeľu dostihový deň a Veľká cena primátora.

Vstup na všetky podujatia bude zadarmo, pričom na niektoré z nich je potrebné si vstupenky vyzdvihnúť vopred. Hlavné mesto zároveň odporúča ľuďom, aby sa na jednotlivé akcie prepravovali mestskou hromadnou dopravou, ktorú počas víkendu posilnia a doplnia aj o historické vozidlá na vybraných linkách.

Viac informácií ako aj kompletný program nájdete TU.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk