Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
drevo-rezbar-drevorezba-podujatie-uluv-gettyimages.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: gettyimages
21. marca 2019 Podujatia a akcie Bratislava od BratislavaDen.skTS BratislavaDen.sk Diskusia()

Už viete ako strávite Svetový deň dreva? Môžete sa stretnúť s čínskymi rezbármi v priestoroch Ústredia ľudovej umeleckej výroby

V stredu 27. marca sa pri príležitosti Svetového dňa dreva uskutoční stretnutie s čínskymi rezbármi s cieľom medzikultúrnej výmeny informácií a ukážok rôznych rezbárskych techník v tradičnej kultúre Číny a Slovenska.

V priestoroch Ústredia ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) sa v stredu 27. marca môžete v rámci Svetového dňa dreva stretnúť s čínskymi rezbármi, ktorí ukážu a popíšu rôzne rezbárske techniky v tradičnej kultúre Číny. ÚĽUV pozýva všetkých záujemcov o drevo a jeho ľudovoumelecké využitie naprieč kultúrami do dielní Školy remesiel od 9.00 do 15.00 hod.

Svetový deň dreva je kultúrne podujatie organizované okolo dňa jarnej rovnodennosti a upozorňuje na drevo ako krásny, na dotyk príjemný, hodnotný, ekologický a obnoviteľný prírodný materiál, ktorý je už od nepamäti súčasťou ľudskej civilizácie. Súčasťou osláv je aj týždňový festival dreva, ktorý sa koná vždy v inej krajine. Tento rok sa uskutoční v Rakúsku a v rámci regionálnych aktivít bolo na spoluprácu oslovené aj Slovensko, konkrétne ÚĽUV.

Na svoje si prídu veľkí aj malí

Stretnutie s čínskymi rezbármi venované slovenskej a čínskej tradičnej rezbárskej tvorbe navrhol ÚĽUV v spolupráci s Medzinárodnou osvetovou spoločnosťou v oblasti využitia dreva (International Wood Culture Society) a Nadáciou Svetového dňa dreva (World Wood Day Foundation). „Dúfame, že táto aktivita podporí výmenu informácií a poznatkov o kultúre dreva, posilní vzájomné porozumenie a dôveru a podporí kúzlo ľudového umenia a tradičnej kultúry,“ hovorí Su Jinling z Medzinárodnej osvetovej spoločnosti v oblasti využitia dreva.

Okrem ukážok rôznych techník spracovania dreva bude aj ukážka hudobných nástrojov, ktoré zahrajú návštevníkom. Čínske rezbárske kultúrne bohatstvo predstavia šiesti výrobcovia, ktorí okrem drevorezby a tokárstva odhalia záujemcom taje a krásu tradičnej čínskej drevenej pohyblivej tlače. Pre deti budú pripravené tvorivé dielne s čínskymi rezbármi medzi 13.00 a 14.00 hod.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X