Územie pri Viedenskej ceste sa má zmeniť na obytnú zónu, developer vyhlásil medzinárodnú súťaž

Viedenska cesta vystavba.jpg
Foto: ilustračné, maps.google.com

Na územie s rozlohou 3,4 hektára plánuje investor umiestniť obytnú zónu vrátane občianskej vybavenosti.

Spoločnosť YIT Slovakia vyhlásila medzinárodnú urbanisticko-architektonickú súťaž na premenu územia pri Viedenskej ceste v Bratislave na obytnú zónu.

Ako informuje investor v tlačovej správe, do súťaže, ktorej výsledky avizuje vyhlásiť koncom leta, pozvali šesť renomovaných ateliérov zo Slovenska, Česka, Fínska a Dánska.

Developer na základe vybraného návrhu plánuje do územia s rozlohou 3,4 hektára umiestniť viac ako 500 bytov vrátane občianskej vybavenosti.

Transformácia lokality

Transformácia lokality vo vzdialenom susedstve bývalého Pečnianskeho ramena má byť podľa investora realizovaná s dôrazom na ekologické formy bývania a rešpektovanie existujúceho prostredia.

Do procesu prípravy súťaže developer na základe predchádzajúcich skúseností zapojil predstaviteľov Hlavného mesta SR Bratislavy aj mestskej časti Bratislava – Petržalka, ako aj Slovenskej komory architektov,“ konštatuje spoločnosť.

Spolupracovali tiež so špecialistami z oblasti životného prostredia a ekológie, verejných priestorov a krajinnej architektúry, dopravného inžinierstva i energetiky a svetlotechniky.

Zadaniu súťaže predchádzali dendrologické, akustické, geologické a hydrogeologické posudky, ktoré zadefinovali rozhodujúce kritériá pre zúčastnené ateliéry,“ dodáva stavebník.

Odborná porota

O víťaznom návrhu rozhodne päťčlenná odborná porota zložená z odborníkov z oblasti architektúry a urbanizmu vrátane zástupcov magistrátu Bratislavy, mestskej časti Petržalka, člena predstavenstva Slovenskej komory architektov a zástupcov investora.

Súťažiaci majú dva mesiace na prípravu súťažných návrhov, ktoré následne odbornej porote aj osobne predstavia. Víťazné riešenie bude zverejnené na prelome augusta a septembra tohto roka,“ priblížil developer.

Zadanie súťaže

Zadanie súťaže podľa developera zohľadňuje navrhovanú zmenu územného plánu v prospech funkcie bývania, ktorú momentálne presadzuje magistrát Bratislavy.

YIT Slovakia ako jeden z prvých súkromných investorov podpísalo s mestom Bratislava Zmluvu o spolupráci, na základe ktorej po zmene Územného plánu Bratislava obdrží zmluvne dohodnutý objem skolaudovaných nájomných bytov podľa schválenej metodiky,“ dodal investor.

Proces zmeny Územného plánu už prebieha. Medzinárodná urbanisticko-architektonická súťaž nám pomôže spoločne vybrať ten najvhodnejší návrh citlivej premeny tohto územia, po výbere ktorého bude nasledovať príprava samotnej projektovej dokumentácie a proces jej prerokovávania. Ide o dlhý a náročný proces, preto so začiatkom premeny územia rátame najskôr v horizonte piatich rokov,“ uzavrel riaditeľ Biznis a urban developmentu YIT Slovakia a predseda poroty Radek Pšenička.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk