V areáli bývalého závodu Matador by mala vyrásť moderná polyfunkčná zóna Nová Matadorka

Nova matadorka petrzalka zamer vystavba.jpg

Projekt v sebe okrem iného zahŕňa výstavbu a prevádzku bytových domov, administratívnych budov, hotela, zariadenia domova sociálnych služieb či základnej školy.

V areáli bývalého závodu Matador v Petržalke by mohla vyrásť nová polyfunkčná zóna. Predpokladané náklady sú podľa zámeru predloženého na posúdenie vplyvov na životné prostredie na úrovni približne 550 mil. eur.

Projekt v sebe zahŕňa výstavbu a prevádzku bytových domov, administratívnych budov, hotela, zariadenia domova sociálnych služieb, základnej školy, ako aj revitalizáciu komína umiestneného v severozápadnej časti územia, a rekonštrukciu a nadstavbu haly a existujúcich prevádzok obchodnej občianskej vybavenosti.

Bývanie aj práca

Navrhovaná činnosť podporí koncept samostatnej a sebestačnej novovznikajúcej mestskej časti a podporí vznik ucelenej zóny pracovných príležitosti a podnikania. Vytvorí rôznorodé formy bývania a ubytovania pre rôzne vekové a sociálne skupiny obyvateľstva,“ konštatuje zámer.

S výstavnou by sa mohlo začať v roku 2024, predpokladaný termín jej ukončenia je stanovený na rok 2037.

Zámer je predkladaný v dvoch variantoch, v rámci nich sa líši aj odhadovaný počet obyvateľov novej štvrte. Ten by mohol dosiahnuť 5 682, respektíve 6 121 ľudí. Celý projekt by mohol vytvoriť aj približne 3 500 pracovných príležitostí.

Nevyužitý potenciál

Ako sa konštatuje v zámere, súčasný stav uvedenej lokality neumožňuje jej efektívne využívanie.

Areál bývalého závodu Matador je brownfield, ktorý bol v posledných dekádach na mentálnej mape Bratislavy sivou škvrnou. Územie bolo donedávna torzom málo využívaných industriálnych objektov – na pozemku sa nachádza súbor čiastočne využívaných aj nevyužívaných objektov prevažne výrobných a skladových stavieb výrobného areálu Matador,“ uvádza materiál.

Ide o jedno z mála voľných rozvojových území v blízkom kontakte s historickým centrom mesta, vzdialeným iba približne 2,5 km.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk