V areáli bývalej Vojenskej nemocnice na Patrónke vybuduje Eset spolu s dánskymi architektmi centrum inovácií a kreativity

VIZUALIZÁCIA: Výskumné centrum ESET
Foto: archívne, SITA/Ateliér A11

Nové sídlo Esetu na Patrónke navrhne dánsky architektonický ateliér BIG.

Partnerom spoločnosti Eset pri premene areálu bývalej Vojenskej nemocnice na bratislavskej Patrónke na centrum inovácií a kreativity Eset Campus bude dánske architektonické štúdio Bjarke Ingels Group (BIG).

Architekti z tohto štúdia sa stali víťazom medzinárodnej súťaže na koncepčného architekta, ktorú Eset vyhlásil v septembri minulého roka,“ uvádza spoločnosť a dodáva, že najdôležitejšími kritériami výberu boli medzinárodné skúsenosti a doterajšie realizácie so zameraním na master planning, kampusy a inovačné centrá, ale tiež dostatočná veľkosť a kapacity štúdia.

Pre výskum aj verejnosť

Spoločnosť Eset získala pozemok v lokalite bratislavskej Patrónky v roku 2017. V areáli bývalej Vojenskej nemocnice plánuje vytvoriť Eset Campus. Okrem nového sídla a globálneho vedecko-výskumného centra Esetu kampus vytvorí prostredie pre IT a technologické firmy a startupy a prepojí ich s technicky zameranými vysokými školami.

V kampuse majú vzniknúť aj priestory pre ubytovanie študentov, ktoré môžu prehĺbiť integráciu vysokých škôl v rámci tohto inovatívneho ekosystému,“ uvádza spoločnosť.

Dôležitou súčasťou kampusu bude športová infraštruktúra a auditórium, pričom mnohé z týchto priestorov bude môcť využívať aj široká verejnosť. Kampus bude postavený na princípoch funkčnosti, udržateľnosti a ekológie.

Finálny dizajn

Keďže v súťaži na koncepčného architekta išlo o prezentáciu ideových návrhov a výber dlhodobého partnera na spoluprácu, výsledkom výberu zatiaľ nie je finálny dizajn a architektonický návrh projektu.

Ten by mal vzniknúť v spolupráci ateliéru BIG, spoločnosti Eset a tiež zapojením lokálneho architektonického štúdia, ktorého výber sa aktuálne pripravuje.

Na základe spolupráce spoločnosti Eset s Fakultou architektúry a dizajnu (FAD) STU v Bratislave sa architekti zo štúdia BIG zároveň stali garantmi novootvoreného 25. vertikálneho ateliéru na FAD STU,“ uvádza spoločnosť a dodáva, že v rámci neho budú v nasledujúcom školskom roku študenti pod ich vedením riešiť zadania spojené s témou inovačných centier a vedeckých parkov, udržateľnosti, ale aj dizajnových riešení.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk