V areáli Univerzity Komenského má vyrásť Centrum aktívneho starnutia, seniorom má pomôcť zlepšiť kondíciu

Centrum aktivneho starnutia fakulta telesnej vychovy a sportu univerzity komenskeho.jpg
Foto: uniba.sk

Vybudovanie centra by mali dokončiť do 13 mesiacov.

Výstavba Centra aktívneho starnutia v areáli Fakulty telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského (UK) v Bratislave na nábreží Dunaja má pomôcť seniorom zlepšiť ich fyzickú zdatnosť a kondíciu.

Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa UK v Bratislave Lenka Miller, vybudovanie centra bude stáť 1,5 milióna eur a dokončiť by ho mali do 13 mesiacov. Cieľom projektu je zlepšiť podmienky na efektívne poskytovanie preventívnej starostlivosti a podpory zdravia ľudí nad 60 rokov za pomoci najnovších vedeckovýskumných poznatkov zavedených do praxe.

Ako dodala Miller, projekt zahŕňa nielen stavbu, ale aj aktivity v rámci centra. Celkový rozpočet projektu bude 3,2 miliónov eur.

Začali s výstavbou

S výstavbou centra začala 1. júla FTVŠ UK v spolupráci s Physiko – und Rheumatherapie Institut für Physikalische Medizin St. Pölten (Inštitútom fyzikálnej medicíny v St. Pölten v Rakúsku, poznámka SITA).

Ďalšími partnermi a podporovateľmi sú Hlavné mesto SR Bratislava, Bratislavský a Trnavský samosprávny kraj, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Všeobecná zdravotná poisťovňa, Union poisťovňa, Slovenská akadémia vied či Lekárska fakulta UK. Spolufinancovaný je z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

Prvé svojho druhu

Ako priblížila Miller, ide o prvé centrum svojho druhu v regióne, ktoré môže na jednom mieste poskytnúť 600 až 700 seniorom ročne možnosť absolvovať koordinované programy pod dohľadom kvalifikovaných odborníkov.

Vychádzať pritom budú z overených vedeckých poznatkov z oblasti pohybovej aktivity a fyzikálnej terapie zameraných na obnovu a zlepšenie fyzickej zdatnosti, kondície a podporu zdravia.

Aktívny prístup

Garant projektu profesor Dušan Hamar priblížil, že centrum by malo slúžiť na inštruovanie seniorov, ktorí majú záujem o aktívnejší prístup k svojmu starnutiu.

Toto centrum má ambíciu sa stať pilotným centrom, ktoré by šírilo myšlienky o vhodných formách pohybových aktivitách pre seniorov a o ich priaznivých účinkoch na kvalitu života,“ priblížil. Podľa Hamara medzi laickou aj odbornou verejnosťou prevláda predstava, že silové cvičenia nie sú vhodné pre starých ľudí.

Poukázal, že nielen z ich, ale aj zo zahraničných výskumov vyplýva, že práve silový tréning je jedna z kľúčových aktivít, ktoré dokážu zabrániť tomu najväčšiemu problému, ktorý vzniká v starobe, teda v strate svalovej hmoty a sily. V centre by chceli starších ľudí naučiť správnemu silovému cvičeniu.

Väčšia aktivita

Podľa prorektora UK pre vonkajšie vzťahy Radomíra Masaryka je podstatné dbať o to, čo sa deje s ľuďmi vo vyššom veku. Preto sú všetky aktivity, ktoré sa zameriavajú na väčšiu aktivitu ľudí vo vyššom veku podľa neho veľmi dôležité. Dekan Fakulty telesnej výchovy a športu (FTVŠ) UK Marián Vanderka verí, že sa fakulte podarí aj po vybudovaní centra projekt udržať.

Ide nám o to, aby staršia populácia mohla fungovať tak, aby ich pohybové kompetencie boli celoživotné a aby boli aktívni a nemuseli si platiť opatrovateľov. Verím, že výskum v tejto oblasti sa bude ďalej rozvíjať a bude na prospech aj študentov fakulty, ktorí získajú nové kompetencie,“ priblížil.

Centrum plánuje spoluprácu s výskumnými inštitúciami či zdravotnými poisťovňami. Získané informácie chce následne využiť na pozitívne ovplyvnenie politických rozhodnutí zameraných na zvyšovanie kvality života a sociálnu inklúziu seniorov.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk