Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Centrum aktivneho starnutia fakulta telesnej vychovy a sportu univerzity komenskeho.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: uniba.sk
3. júla 2020 Zdravie od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

V areáli Univerzity Komenského má vyrásť Centrum aktívneho starnutia, seniorom má pomôcť zlepšiť kondíciu

Vybudovanie centra by mali dokončiť do 13 mesiacov.

Výstavba Centra aktívneho starnutia v areáli Fakulty telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského (UK) v Bratislave na nábreží Dunaja má pomôcť seniorom zlepšiť ich fyzickú zdatnosť a kondíciu.

Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa UK v Bratislave Lenka Miller, vybudovanie centra bude stáť 1,5 milióna eur a dokončiť by ho mali do 13 mesiacov. Cieľom projektu je zlepšiť podmienky na efektívne poskytovanie preventívnej starostlivosti a podpory zdravia ľudí nad 60 rokov za pomoci najnovších vedeckovýskumných poznatkov zavedených do praxe.

Ako dodala Miller, projekt zahŕňa nielen stavbu, ale aj aktivity v rámci centra. Celkový rozpočet projektu bude 3,2 miliónov eur.

Začali s výstavbou

S výstavbou centra začala 1. júla FTVŠ UK v spolupráci s Physiko – und Rheumatherapie Institut für Physikalische Medizin St. Pölten (Inštitútom fyzikálnej medicíny v St. Pölten v Rakúsku, poznámka SITA).

Ďalšími partnermi a podporovateľmi sú Hlavné mesto SR Bratislava, Bratislavský a Trnavský samosprávny kraj, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Všeobecná zdravotná poisťovňa, Union poisťovňa, Slovenská akadémia vied či Lekárska fakulta UK. Spolufinancovaný je z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

Prvé svojho druhu

Ako priblížila Miller, ide o prvé centrum svojho druhu v regióne, ktoré môže na jednom mieste poskytnúť 600 až 700 seniorom ročne možnosť absolvovať koordinované programy pod dohľadom kvalifikovaných odborníkov.

Vychádzať pritom budú z overených vedeckých poznatkov z oblasti pohybovej aktivity a fyzikálnej terapie zameraných na obnovu a zlepšenie fyzickej zdatnosti, kondície a podporu zdravia.

Aktívny prístup

Garant projektu profesor Dušan Hamar priblížil, že centrum by malo slúžiť na inštruovanie seniorov, ktorí majú záujem o aktívnejší prístup k svojmu starnutiu.

Toto centrum má ambíciu sa stať pilotným centrom, ktoré by šírilo myšlienky o vhodných formách pohybových aktivitách pre seniorov a o ich priaznivých účinkoch na kvalitu života,“ priblížil. Podľa Hamara medzi laickou aj odbornou verejnosťou prevláda predstava, že silové cvičenia nie sú vhodné pre starých ľudí.

Poukázal, že nielen z ich, ale aj zo zahraničných výskumov vyplýva, že práve silový tréning je jedna z kľúčových aktivít, ktoré dokážu zabrániť tomu najväčšiemu problému, ktorý vzniká v starobe, teda v strate svalovej hmoty a sily. V centre by chceli starších ľudí naučiť správnemu silovému cvičeniu.

Väčšia aktivita

Podľa prorektora UK pre vonkajšie vzťahy Radomíra Masaryka je podstatné dbať o to, čo sa deje s ľuďmi vo vyššom veku. Preto sú všetky aktivity, ktoré sa zameriavajú na väčšiu aktivitu ľudí vo vyššom veku podľa neho veľmi dôležité. Dekan Fakulty telesnej výchovy a športu (FTVŠ) UK Marián Vanderka verí, že sa fakulte podarí aj po vybudovaní centra projekt udržať.

Ide nám o to, aby staršia populácia mohla fungovať tak, aby ich pohybové kompetencie boli celoživotné a aby boli aktívni a nemuseli si platiť opatrovateľov. Verím, že výskum v tejto oblasti sa bude ďalej rozvíjať a bude na prospech aj študentov fakulty, ktorí získajú nové kompetencie,“ priblížil.

Centrum plánuje spoluprácu s výskumnými inštitúciami či zdravotnými poisťovňami. Získané informácie chce následne využiť na pozitívne ovplyvnenie politických rozhodnutí zameraných na zvyšovanie kvality života a sociálnu inklúziu seniorov.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X