V Bielych Karpatoch takmer prišlo o život mláďa orla. Mestské lesy v Bratislave tvrdia, že im sa to stať nemôže

Orol skalny mlada.jpg

Mestské lesy majú hniezda vzácnych dravcov a vtákov zmapované odborníkmi.

Hniezdo vzácneho orla skalného (jediného v danej oblasti) aj s mláďaťom takmer vyrúbali v Bielych Karpatoch. Mestské lesy o tomto prípade informovali prostredníctvom svojej oficiálnej stránky na sociálnej sieti s tým, ako ich tento prípad znepokojil. Podľa ich vyjadrenia je veľmi dôležité takéto situácie predvídať a prijať preventívne opatrenia.

Ochrana prírody a rekreácia je v mestských lesoch nadradená nad ťažbu dreva. V prípade ochrany vzácnych dravcov a vtákov uplatňujú stanovené postupy. Aby sa vyvarovali ohrozovaniu zvierat, vyberajú každý jeden strom na ťažbu lesníci spolu s ochranármi. Pri výbere kontrolujú aj to, či sa na strome nenachádza hniezdo vtákov. Odborníci pravidelne monitorujú hniezda vzácnych dravcov a vtákov (napr. bocian čierny). „V hniezdnej sezóne je tu ťažba vylúčená, vrátane ochranných pásiem, aby nedochádzalo k vyrušovaniu,“ dodávajú Mestské lesy v Bratislave (MLB).

Ťažiť drevo nie je možné až na 54 percentách území lesoparku, to je väčší podiel bezzásahových plôch ako v našich národných parkoch. „V poraste nechávame nadštandardne veľké množstvo stromov na dožitie, čo vytvára optimálne podmienky pre vtáctvo,“ indormujú MLB. S ochranármi taktiež spolupracujú na rôznych ďalších opatreniach pre podporu vtáctva (búdky na hniezdenie pre špecifické druhy, prikrmovanie v zime, monitoring, edukácia obyvateľov, lesná pedagogika pre deti…).

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk