V Bratislave bude planetárium. Primátor podpísal memorandum

PKO
ilustračné: SITA

Hlavné mesto, investor Woal a občianske združenie Slovenské planetáriá symbolicky na Svetový deň letectva a kozmonautiky podpísali Memorandum o spolupráci pri príprave stavby planetária v Bratislave. Všetky strany sa zároveň dohodli spolupracovať na jeho prevádzke, ako aj propagovať projekt a činnosť planetária. Pri výstavbe planetária pôjde o prvú verejnoprospešnú stavbu v Bratislave po dlhých rokoch. Už teraz oň školy prejavujú veľký záujem.

V memorande sa píše, že hlavné mesto bude spolupracovať s občianskym združením a investorom pri propagácii planetária v rámci svojich mestských podujatí. Okrem toho bude spolupracovať pri prevádzke planetária a to najmä pri tvorbe obsahovej náplne programu planetária, kde bude priestor aj na propagáciu mesta.

Úlohou občianskeho združenia bude najmä odborné poradenstvo pri projektovaní, stavbe a zariaďovaní planetária, ako aj príprava prevádzkového a organizačného plánu planetária. Okrem toho sa združenie bude podieľať na propagačnej a mediálnej podpore projektu.

Spoločné vyhlásenie

„V roku 2014 sme spolu so Slovenskou organizáciou pre vesmírne aktivity iniciovali kampaň Hviezdny primátor, v ktorej sme kandidátov na primátora Bratislavy vyzvali, aby sa zaviazali v prípade zvolenia podporiť výstavbu planetária v Bratislave. Pán Nesrovnal sa k nej pripojil a svoj záväzok napĺňa, čo veľmi oceňujeme. Bratislava je jediné hlavné mesto EÚ, ktoré nemá planetárium. O jeho vybudovanie sa tu snažilo niekoľko generácii nadšencov takmer sto rokov. Sme preto radi, že sme sa teraz k realizácii planetária dostali a môžeme pomôcť naplniť dlho snívaný sen. Budeme starostlivo dohliadať na projekt, aby planetárium bolo plnohodnotnou vzdelávacou inštitúciou s moderným vybavením pre Bratislavčanov a návštevníkov hlavného mesta,“ znie spoločné vyhlásenie signatárov za občianske združenie Slovenské planetáriá Petra Voleka, Juraja Kubicu a Michala Novotu.

Podpis memoranda nesrovnal bratislava.sk_.jpg
bratislava.sk

Konzultácie

Investor má povinnosť vybudovať planetárium v zmysle Dohody o urovnaní všetkých vzájomných nárokov, práv a pohľadávok súvisiacich s investičným projektom Riverside City Bratislava zo dňa 18. 12. 2015 uzatvorenej medzi mestom Bratislava a investorom. Okrem toho podľa memoranda má za úlohu konzultovať s občianskym združením stavebnú a technickú dokumentáciu planetária a spolupracovať s mestom Bratislava a občianskym združením na spustení a udržaní prevádzky planetária.

„Občianske združenie Slovenské planetáriá je našim partnerom a súčasťou projektového tímu, ktorý sa zaoberá prípravou projektu planetária v lokalite dunajského nábrežia. Podpis Memoranda o spolupráci je potvrdením nášho záväzku vytvoriť podmienky pre vznik multifunkčného vzdelávacieho centra, ktoré bude slúžiť najmä školám a rodinám s deťmi, ale aj širokej verejnosti. Veľmi si ceníme ich prácu pri popularizácii vedy a podpore moderných spôsobov vzdelávania,“ vyjadril sa investor Woal.

Spoluprácu v rámci projektu planetária budú strany memoranda realizovať na základe osobitných zmlúv, v ktorých budú uvedené všetky potrebné náležitosti a špecifikácie projektu s vymedzením formy a rozsahu účasti všetkých strán. Memorandum o spolupráci bolo uzatvorené na dobu neurčitú.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk