V Bratislave bude vystavovať jeden z najúspešnejších maliarov slovenskej menšiny v srbskej Vojvodine

Pavel_hajko vystava kohuti motiv titulka.jpg
Zdroj: www.babka.rs

V Bratislave bude vystavovať insitný maliar Pavel Hajko z Kovačice. Na maľbách umelca z Kovačice, obce s veľkým počtom Slovákov, dominuje kohút, a tak aj táto výstava má názov Kým kohút nezaspieva.

Ako informoval Krajanský inštitút v Bratislave, vernisáž sa uskutoční v pondelok 10. decembra o 18.00 hod. v centre Kalab, na Zámockej. Podujatie doplní vystúpenie detí z Kovačice, ktoré predstavia projekt Detská svadba, a prezentácia knihy Slovenské insitné výtvarné umenie v Srbsku.

Už na začiatku pôsobenia sa insitnému umelcovi podarilo vybudovať jedinečný štýl a výtvarný prejav, upútajúc na seba pozornosť verejnosti s tvorbou, ktorá sa odlišuje od tvorby dovtedajších ľudových umelcov v Kovačici. Mnohé skladby sú založené na obrazoch zo života, ale sú tu aj nápadité a pestré rozprávky.

Mýtus o kohútovi

Primárnym motívom Hajkových malieb od roku 1975 je kohút. Vytvoril skutočný mýtus o kohútovi ako o symbole krásy, života a smrti, lásky a boja. Kohút je vták noci a dňa, vták tmy, ale aj svetla. Najprv maľoval boj medzi kohútom a líškou, čím dával metaforický obraz dobra a zla. Z jednej strany veľkolepý kohút ako symbol života, z druhej strany rovnako rozkošná líška, ktorá prináša smrť pre kohúta.

Súčasťou večera bude predstavenie projektu Detská svadba z Kovačice. Deti z Kovačice zaspievajú časť lokálnych svadobných zvykov a obyčají zo svojho prostredia. Projekt zastrešuje Memoriálne stredisko Dr. Janka Bulíka spolu s Nadáciou Babka Kovačica. Pri tejto príležitosti v Kalabe odprezentujú aj knihu Slovenské insitné výtvarné umenie v Srbsku, etnologicko-antropologická štúdia prejavov identít spolu so závermi z krstu projektu, uvádza Krajanský inštitút.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk