V Bratislave chcú využiť odpad na vykurovanie, OLO sa napojí na Bratislavskú teplárenskú spoločnosť

Spalovna odpadu odvoz a lividacia bratislava.jpg
Foto: ilustračné, Maps Google

Mestská spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadov OLO sa napojí na Bratislavskú teplárenskú spoločnosť.

Bratislava bude časť tepla z energetického zhodnocovania odpadov využívať na vykurovanie. Na tlačovej konferencii o tom informoval primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Podarilo sa nám dosiahnuť dohodu, vďaka ktorej sa mestská spoločnosť OLO napojí na Bratislavskú teplárenskú spoločnosť (BAT). Pre Bratislavu to znamená, že časť tepla, ktorá vzniká energetickým zhodnotením odpadov, už nepôjde tak ako doteraz do vzduchu, ale od budúcej vykurovacej sezóny 2022 ňou budeme vykurovať prevádzky a domácnosti v našom meste,“ uviedol Vallo.

Spaľovanie je ekologické, keď sa teplo, ktoré vzniká spaľovaním, využíva ďalej. „Je to krok k ekologickejšiemu mestu, dekarbonizácii a lepšiemu hospodárenou OLO,“ doplnil.

Zvýšenie dodávok

Ako dodal primátor, začínajú v dodávkach v minimálnom garantovanom objeme 23 GWh ročne, ale postupne by chceli dodávky pre Bratislavu dramaticky zvýšiť.

Toto ale súvisí s plánovanou modernizáciou a rozšírením Zariadenia na energetické využívanie odpadu (ZEVO),“ vysvetlil Vallo.

Plán napojenia

Plán je napojiť na túto sieť postupne všetky mestské podniky a mestské budovy, tam, kde to bude možné. „To znamená, že mesto by si teplo pre svoje budovy vyrábalo samo prostredníctvom OLO,“ dodal.

Teplo, ktoré bude od budúceho roka dodávať OLO vykúri približne 3 500 bytov.

Vidíme potenciál v tom, že toto riešenie je nielen ekologické a ekonomické pre mesto, ale aj výhodné pre občanov v oblasti vývoja cien tepla,“ uzavrel primátor.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk