Na otázky odpovedali odborníci na nehnuteľnosti z realitnej spoločnosti LEXXUS a realitnej kancelárie RE/MAX Elite.
Je ťažké odhadnúť, ako sa bude správať realitný trh za určité obdobie. Záujem ľudí o nehnuteľnosti v Bratislave neutíchol ani počas pandémie.
Nehnuteľnosti sú čoraz drahšie. Ponuku bytov výrazne prevýšil dopyt a ceny išli nahor aj v priľahlých bratislavských satelitoch. Viac o nehnuteľnostiach v hlavnom meste prezradili odborníci z realitnej spoločnosti LEXXUS a realitnej kancelárie RE/MAX Elite.
V budúcom článku sa od odborníkov dozviete viac o zdražovaní nehnuteľností, typoch bytov či bratislavských mestských častiach.
Bratislave konkuruje iba pár miest
Hlavné mesto má najvyššie ceny z pohľadu rezidenčných nehnuteľností. Podľa risk manažéra a odhadcu cien nehnuteľností realitnej kancelárie LEXXUS Petra Ondroviča nasledujú hneď za Bratislavou niektoré krajské mestá ako Košice, Nitra či Trnava.
„Dynamika rastu cien rezidenčných nehnuteľnosti je pomerne silná, avšak nedosahuje cenové pásmo Bratislavy,“ vysvetlil Ondrovič. Ak si chystáte kúpiť nehnuteľnosť v hlavnom meste, pripravte sa na výrazne vyššie ceny.
Záujem o nehnuteľnosti z hľadiska veku
Rodinné bývanie v Bratislave riešia podľa Ondroviča momentálne najviac ľudia v produktívnom veku od 30 do 40 rokov. Záujem majú aj o dom v satelitoch pri hlavnom meste, ktorý má približne rovnakú cenu ako nový byt v Bratislave. „Domy si v Bratislave primárne kupujú klienti nad 40 rokov, ako svoje druhé bývanie,“ doplnil Ondrovič.
Podľa maklérky realitnej kancelárie RE/MAX Elite Lucie Krivičkovej je v kúpe bytov najsilnejšia veková skupina od 30 do 45 rokov. „Pri rodinných domoch sa táto hranica posúva a to z dôvodu finančnej náročnosti zaobstarania si rodinného domu a životnej situácie. Väčšinou ide o rodiny, ktoré majú viac ako jedno dieťa,“ doplnila Krivičková.
Byty vs. rodinné domy v Bratislave
V prípade kúpy rezidenčných nehnuteľností sú podľa slov Ondroviča preferované najmä byty a to z 2 dôvodov – sú cenovo dostupnejšie a poskytujú komfort bývania. Pre kupúcich je dôležitý na druhej strane i aspekt kozmopolitného charakteru bývania. O rodinné domy je menší záujem, pretože sú drahšie a na trhu ich je menej.
V Bratislave je najsilnejší dopyt po bytoch aj podľa Krivičkovej. Okrem kúpy klasického bývania silnejú taktiež investičné nákupy. Maklérka zdôraznila, že záujem o rodinné domy stále pretváva, avšak ľudia sa pre vyššie ceny pozerajú po ponukách v okolí hlavného mesta.
V Bratislave chýbajú tisícky bytov
Taktiež nás zaujímalo, či sa podľa odborníkov na nehnuteľnosti situácia na realitnom trhu „otočí“ a bude v ponuke viac bytov. Ondrovič vysvetlil, že vzhľadom na demografické zmeny a migráciu sa to nepredpokladá a prispieva k tomu viacero faktorov.
„Najzásadnejší prvok je potreba vlastnenia nehnuteľnosti, ktorá vedie jednotlivcov radšej ku kúpe, než dlhodobému prenájmu. Aj prípadné zmeny v podmienkach hypotekárneho financovania či úrokových sadzieb, by nemali vytvoriť taký zásadný zvrat na trhu, ktorý by viedol k úplným zmenám,“ uviedol Ondrovič.
Vedeli ste, že v Bratislave chýba v súčasnosti minimálne 40-tisíc bytov? Krivičková tvrdí, že dopyt po bývaní bude naďalej pokračovať a nové nehnuteľnosti prichádzajú na trh pomaly.
„Na Slovensku máme silno zakorenenú potrebu nehnuteľnosti vlastniť, čo je podporené aj celkovým nastavením trhu s nájomným bývaním,“ doplnila maklérka.