V Bratislave dnešným predstavením opäť podporia banskobystrické divadlá

divadlo
ilustračné: pixabay.com

Podujatie s názvom Bez kultúry nie sme má podporiť divadlá, voči ktorým Banskobystrický samosprávny kraj viedol neštandardné kroky.

Dnes večer v Bratislave opäť podporia banskobystrické divadlá, ktorým Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) odmietol vyplatiť dotáciu. Ako na dnešnej tlačovej konferencii povedala riaditeľka Odboru kultúry a cestovného ruchu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Zuzana Šajgalíková, podujatie sa začne o 19. hodine v A4 – priestore súčasnej kultúry na Karpatskej ulici.

Diváci uvidia predstavenie Androgén / Jadro v podaní Divadla Štúdio tanca Banská Bystrica. Prvý večer, na ktorom umelci podporili svojich kolegov, sa uskutočnil v Bratislave koncom minulého roka. „Tento rok je rozdiel v tom, že dopoludnia predstavenie uvidia žiaci zo škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti BSK, budú mať aj možnosť porozprávať sa o kultúre a jej moci,“ informovala Šajgalíková s tým, že na zorganizovanie tohto večera poskytol Bratislavský kraj 4 500 eur, z toho 3 000 eur pôjde na podporu banskobystrického Divadla Štúdio tanca.

Predstavenie Androgén je odkazom a výzvou pre mužov stať sa vo svojom živote silnými srdcom aj duchom. Jadro je príbehom človeka, ktorého istoty sú otrasené. Moment zlomu nastáva nečakane a prináša okamžitú zmenu situácie: to čo doteraz platilo, už nie je. Po predstavení sa uskutoční aj diskusia. „Nie je pre nás najdôležitejšia finančná stránka. Dôležité je to, že nám stále niekto podáva pomocnú ruku,“ uviedla riaditeľka Divadla Štúdio tanca Zuzana Ďuricová Hájková.

Divadlo Štúdio tanca je profesionálnym tanečným divadlom. Na slovenskú scénu sedemnásť rokov prináša autorské projekty, ktorými približuje publiku súčasný tanec a filozofiu moderného tanečného divadla. Divadlo Štúdio tanca je samostatným divadelným subjektom v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja.

Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Marian Kotleba nepodpísal zmluvy na čerpanie dotácií, ktoré získalo Divadlo Štúdio tanca od ministerstva kultúry. Ako dôvod uviedol, že nemá záujem na rozvoji dekadentného umenia, ktoré Divadlo Štúdio tanca produkuje. Uvádza sa to v stanovisku, ktoré vlani poskytol riaditeľ Úradu BBSK Milan Uhrík, pričom slovo umenie uvádza v úvodzovkách. Pre nepodpísanie zmlúv na čerpanie schválených dotácií od ministerstva kultúry muselo Divadlo Štúdio tanca zrušiť pripravovaný medzinárodný festival Dni tanca pre vás. Kotleba vlani nepodpísal zmluvu na grant Stop extrémizmu ani banskobystrickému Bábkovému divadlu na Razcestí.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk