V Bratislave je modernejšia a prístupnejšia verejná doprava

Lep┼iia mhd1 1.jpg

Nové vozidlá MHD, moderné technológie či lepšie služby. V reprezentatívnom prieskume Focusu až 2/3 občanov konštatuje postupné zlepšovanie služieb MHD.

Bratislava sa stáva modernou metropolou nielen novými vozidlami, ale aj smart riešeniami. V súčasnosti po Bratislave premáva 268 vozidiel MHD, ktoré sú vybavené wifi sieťou. V nových aplikáciách si každý môže nájsť informácie o spojoch a na zastávkach sa nachádzajú informačné elektronické tabule. Primátor mesta sa vyjadril aj o ďalších plánoch mesta, ktoré by mali presadiť aj jednotlivé zľavy.

Obnova vozidlového parku a smart riešenia

V roku 2015 sa vozový park dopravného podniku Bratislava rozšíril o 60 električiek, 120 trolejbusov a 100 autobusov. V roku 2017 k nim pribudlo 90 nových autobusov a 18 elektrobusov, všetky vybavené wifi pripojením. V roku 2018 sa wifi sieť nainštalovala do ďalších 160 električiek a autobusov.

V spolupráci s Google dopravný podnik tento rok spustil aplikáciu Verejná doprava a so spoločnosťou Hopin pripravil mobilnú aplikáciu, ktorá sprehľadní a uľahčí cestovanie MHD v Bratislave. Revolučnou novinkou je aj možnosť predplatiť si cestovný lístok na bežnú platobnú kartu, čo sme spustili v máji. Okrem toho dopravný podnik zmodernizoval viac ako 100 automatov na lístky, na ktorých pribudla možnosť platby kartou a nainštaloval aj 8 multifunkčných automatov na predaj a predplatenie cestovných lístkov.

Lep┼iia mhd1.jpg

Modernizácia infraštruktúry

Dopravný podnik počas posledných rokov výrazne investoval aj do modernizácie alebo obnovy infraštruktúry. Opravil električkovú trať Špitálska a urobil novú zastávku U dvoch levov, opravil 9 električkových priecestí a modernizoval údržbovú základňu v Jurajovom dvore. Na zastávkach bolo nainštalovaných viac 63 nových informačných elektronických tabúľ, 135 nových alebo zrenovovaných zastávkových označníkov, vymenených bolo 250 smetných košov a zrenovovaných 40 prístreškov. V súvislosti s posilnením prímestskej vlakovej dopravy boli zvýšené výkony spojov MHD. V roku 2018 pribudla nová rekreačná linka na Kolibu, ako aj nová linka č. 36 do Záhorskej Bystrice.

Lep┼iia mhd2.jpg

Personálna stabilizácia zamestnancov a zabezpečenie plnej výpravy

Aktuálne má dopravný podnik právoplatne uzavretú kolektívnu zmluvu, na základe ktorej došlo od 1. júla k navýšeniu miezd v priemere o viac ako 7%. Od roku 2015 DPB a.s. vyškolil vo vlastnej autoškole 483 vodičov MHD a prijal 241 nových vodičov. Celkovo za tri roky bolo prijatých 780 nových vodičov, čím sa zabezpečilo plynulé fungovanie a chod verejnej dopravy.

Cieľom DPB pre budúcnosť zostáva udržanie a zvýšenie atraktivity verejnej dopravy v Bratislave. Pre stabilizáciu tohto cieľa je potrebné zabezpečiť udržateľnú obnovu dopravných prostriedkov, ktoré spĺňajú očakávania moderného cestovania, presná informovanosť a jednoduchosť cestovného odbavenia a zlepšovanie infraštruktúry zvyšovaním podielu cestovania na električkových tratiach a v samostatných buspruhoch v záujme zabezpečenia časovej spoľahlivosti a konkurenčnej rýchlosti. Bezpečnosť, komfort, spoľahlivosť je cestou k zvyšovaniu podielu využívania MHD nielen Bratislavčanmi, ale aj všetkými zákazníkmi BID,“ uviedol generálny riaditeľ Dopravného podniku Bratislava Milan Urban

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk